MS Overall Individual Results - 2016


Results By Race Management Systems, Inc.

8th Grade Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Colin Freed Wayzata Middle School Mountain Bike Team     1,481  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
2 Sam Johnson Hudson Middle School     1,454  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
3 Michael Crater Edina Middle School Cycling Team     1,435  
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
4 Owen Kaul Minnetonka Middle School     1,402  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   323 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
5 Preston Langland Wayzata Middle School Mountain Bike Team     1,400  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
6 Derek Fromm Armstrong Middle School Cycle Club     1,378  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
7 Zen Ghani Armstrong Middle School Cycle Club     1,363  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
8 Leif Sicora Armstrong Middle School Cycle Club     1,359  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
9 Quentin Loxtercamp Edina Middle School Cycling Team     1,348  
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
10 Charlie Vickman Edina Middle School Cycling Team     1,303  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
11 Roger Anderson Armstrong Middle School Cycle Club     1,295  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
12 Jonathan Slayton Stilllwater Middle School     1,285  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
13 Jackson Snyder Wayzata Middle School Mountain Bike Team     1,284  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
14 Kevin Bourgeault Edina Middle School Cycling Team     1,283  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
15 Andrew Bussmann Minnetonka Middle School     1,282  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
16 Evin Roddy Stilllwater Middle School     1,246  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
17 Donovan Roddy Stilllwater Middle School     1,245  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
18 Caleb Peterson Edina Middle School Cycling Team     1,238  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
19 Evan Boyer-Conway Washburn Middle School     1,185  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
20 Hunter Neubauer Stilllwater Middle School     1,180  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
21 Neal Woodward Washburn Middle School     1,169  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
22 Henry Overzet Washburn Middle School     1,154  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
23 Jackson Coyer Hudson Middle School     1,127  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
24 Maxwell Smitten Stilllwater Middle School     1,113  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
25 Max Seymour Edina Middle School Cycling Team     1,111  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
26 Dylan McKellips Stilllwater Middle School     1,108  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
27 Sam Lovejoy Washburn Middle School     1,093  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
28 Cavan O'Reilly Stilllwater Middle School     1,066  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   36   311 Y
29 Bo Chaffee Edina Middle School Cycling Team     1,049  
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
30 Andrew Diesen Wayzata Middle School Mountain Bike Team     1,012  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   33   320 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
31 Bryce Moore Prior Lake Middle School     1,002  
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   332 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
32 Matt Hovelsrud Edina Middle School Cycling Team     990  
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Spirit Mt. Race #4   35   314 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
33 Jackson Pettes Prior Lake Middle School     970  
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
  Spirit Mt. Race #4   37   308 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
34 Aidan Flood Edina Middle School Cycling Team     958  
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Spirit Mt. Race #4   38   306 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
35 Gabriel Chang-Deutsch Washburn Middle School     776  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
36 Will Krueger Washburn Middle School     755  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
37 Brendan Tenzer Prior Lake Middle School     750  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
38 Peyton Howe Edina Middle School Cycling Team     735  
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
39 Eric Finberg Edina Middle School Cycling Team     692  
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
40 Jacob Libbey Edina Middle School Cycling Team     682  
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   326 Y
41 Henry Scott Edina Middle School Cycling Team     681  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   329 Y
42 Jack Schuster Minnetonka Middle School     680  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
43 Jack Welsh Stilllwater Middle School     677  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   34   317 Y
44 Nygel Dey-Johanneck Hopkins Middle School     672  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
45 Eric Seng Edina Middle School Cycling Team     500  
  Minnesota Race #1   1   500 Y
46 Riley Sellars Minnetonka Middle School     456  
  Minnesota Race #1   6   456 Y
47 Ethan Robb Wayzata Middle School Mountain Bike Team     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
48 Caden Karn Wayzata Middle School Mountain Bike Team     375  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
49 Issac Reiner Stilllwater Middle School     352  
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
50 Ellis Durand Washburn Middle School     340  
  Minnesota Race #1   27   340 Y
51 Themistocles Megas Washburn Middle School     332  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
52 Gabe Meyer Stilllwater Middle School     329  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
53 Will Musser Washburn Middle School     326  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y

8th Grade Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Brennan Houlihan Mankato Composite     1,990  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Ronan Corley Mankato Composite     1,942  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
3 Edwin Nigon Cannon Valley Composite     1,906  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
4 Colten Landwer Mankato Composite     1,888  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
5 Oliver Hansen Cannon Valley Composite     1,627  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
6 Adam Craig Hutchinson High School     1,384  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
7 Logan Hegg Alexandria Area Youth Cycling     1,367  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
8 Benjamin Lema Eastview High School     1,360  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
9 Markus Rupnow Mankato Composite     1,353  
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
10 Elliott Jaeger MPLS Southside Compsite     1,284  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
11 Anthony Friedmann Burnsville High School     1,281  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
12 Tristin Nelsen Hutchinson High School     1,252  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
13 Alexander Hays Mounds View Composite     1,250  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
14 Finn Soderstrom Orono High School     1,238  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Gamehaven Race #3   48   288 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
15 Jayce Lachowitzer Hutchinson High School     1,231  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
16 ETHAN SWENSON Alexandria Area Youth Cycling     1,228  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Gamehaven Race #3   51   285 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   47   289 Y
17 Riley McDonald Burnsville High School     1,202  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
18 Joseph Jacobson Highland Park Mendota Composite     1,169  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
19 Jack Hennies Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,155  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
20 Logan Winn Hutchinson High School     1,130  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
21 Joey Peterson Eagan High School     1,109  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
22 Braeden Johnson Austin Area Composite     1,103  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
23 Jacek Hummel Shakopee High School     1,101  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
24 Braden Greibrok Austin Area Composite     1,100  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
25 Brandon Bloss Champlin Park High School     1,099  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   47   289 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
26 Jacob Witt Eagan High School     1,089  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
27 Owen Boyle Independent     1,081  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
28 Benjamin Rudie Mankato Composite     1,047  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
29 Nicholas Ishaug Burnsville High School     1,043  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   38   306 Y
30 Spencer Podgorski Rosemount HS     1,033  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
31 Cooper Andersen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,031  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
32 Nathaniel Otte Hutchinson High School     1,024  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
33 Briston Domino Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,017  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
34 Ian McCullough Mounds View Composite     1,014  
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
35 Jack Lohman Mounds View Composite     971  
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
36 Brayden LeLoup Eastview High School     963  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
37 AJ Bendtsen Bloomington Composite     946  
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
  Minnesota Race #1   48   288 Y
38 Jason Dake Mankato Composite     938  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
39 Carter Braa Chaska High School     936  
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
40 Zack Rypkema Northwest Composite     928  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
41 Connor Reiter Hutchinson High School     923  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
  Minnesota Race #1   39   304 Y
42 Jake Schwartz Rochester Composite     877  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   50   286 Y
  Minnesota Race #1   49   287 Y
43 yassine nadir Mounds View Composite     861  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
44 Bennett Roseth Chanhassen High School     828  
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
45 Benjamin Casey Chaska High School     805  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
46 Joseph Figliuzzi Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     760  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
47 Wyatt Betlock Chaska High School     740  
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
48 Hunter Navarro St. Croix Valley Composite     712  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
49 Quin Busse Hutchinson High School     656  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
50 Nicholas Rubash Shakopee High School     652  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
51 William Wisniewski Winona Composite     648  
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
52 Tony Sabu Shakopee High School     631  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Minnesota Race #1   37   308 Y
53 David Wilkens Burnsville High School     629  
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
54 Will Morrissey Rochester Composite     626  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Minnesota Race #1   41   300 Y
55 Jake Banasik Burnsville High School     623  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
56 Tate Gregor New Prague Composite     617  
  Gamehaven Race #3   55   281 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
57 Owen Erickson Burnsville High School     609  
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
58 Ellis Hogen Rochester Composite     598  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
58 Will Asproth Chaska High School     598  
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Minnesota Race #1   40   302 Y
60 Daniel Kukla Rochester Composite     590  
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
61 Nicholas Utter New Prague Composite     580  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
  Gamehaven Race #3   52   284 Y
62 Tucker Christianson White Bear Lake High School     340  
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
62 Eli Bryn Highland Park Mendota Composite     340  
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
64 Saunder Strong Southwest Minneapolis     332  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
65 Thomas Sabu Shakopee High School     294  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
66 Liam Karlson St. Croix Valley Composite     287  
  Gamehaven Race #3   49   287 Y
67 Stone Payer Bloomington Composite     283  
  Gamehaven Race #3   53   283 Y
68 Grahm Pelowski New Prague Composite     282  
  Gamehaven Race #3   54   282 Y

8th Grade Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Eleanor Dolan Minnetonka Middle School     1,981  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Izzabelle Rasmusen Alexandria Area Youth Cycling     1,943  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
3 Amelia Lehmann Stilllwater Middle School     1,443  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
3 Karis Plath Chaska High School     1,443  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
5 Audrey Roen Hutchinson High School     1,418  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
6 Anna Coughlin Crosby-Ironton High School     1,369  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
7 Sidney Brenteson Elk River Composite     1,361  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
8 Olivia Yost Mounds View Composite     1,360  
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
9 Harper Egginton Rochester Composite     1,309  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
10 Isabel Stark Austin Area Composite     1,302  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
11 Meridith Okal St. Croix Valley Composite     1,295  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
12 Karlie Bizek Champlin Park High School     1,262  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
13 Miranda Huntington Prior Lake Middle School     1,232  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
14 Maria Braun Prior Lake Middle School     1,231  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
15 Anna Schultenover Chanhassen High School     882  
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
16 Parker Johnson Hudson Middle School     848  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
17 Gracey Herzberg Wayzata Middle School Mountain Bike Team     828  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
18 Allison Erickson Burnsville High School     810  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
19 Mei Vickery Orono High School     798  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
20 Sarah Swann Edina Middle School Cycling Team     464  
  Minnesota Race #1   5   464 Y

7th Grade Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Liam McDonald Hudson Middle School     1,500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
2 Gabriel Hyvonen Minnetonka Middle School     1,479  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
3 Nico Alexander Washburn Middle School     1,471  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
4 Pete Johnson Hopkins Middle School     1,410  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
5 Jakob Shipstad Minnetonka Middle School     1,405  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   326 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
6 Jack Edin Hudson Middle School     1,400  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
7 Antonio Muniz Minnetonka Middle School     1,379  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
8 vincent ramirez Stilllwater Middle School     1,376  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
9 Calvn Plewa Duluth East Middle School     1,361  
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
10 Evan Jones Minnetonka Middle School     1,353  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
11 Bergen Huseth Hopkins Middle School     1,347  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
12 Leo Paquette Hudson Middle School     1,309  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
13 Hayden Armstrong Stilllwater Middle School     1,305  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
14 Trace Krattley Hudson Middle School     1,280  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
15 Ethan Slomkowski Wayzata Middle School Mountain Bike Team     1,273  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
16 Graham Adleman Washburn Middle School     1,248  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
17 Gavin Czajkowski Prior Lake Middle School     1,239  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
18 Owen Knych Washburn Middle School     1,206  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
19 Lane Gessler Stilllwater Middle School     1,185  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
20 Griffin Johnson Stilllwater Middle School     1,179  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
21 Caden Lemme Stilllwater Middle School     1,140  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
22 Harrison Cole Minnetonka Middle School     1,137  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
23 Brennen Merriam Edina Middle School Cycling Team     1,110  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
24 Sam Strickland Washburn Middle School     1,105  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
25 Alex Hermodson Washburn Middle School     1,085  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
26 Connor Slowinski Stilllwater Middle School     1,063  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
27 Jeremy Rosenwald Wayzata Middle School Mountain Bike Team     1,062  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   332 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
28 Mandela Haulcy Hopkins Middle School     1,034  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
29 Liam Gilleece Washburn Middle School     1,008  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   323 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
30 Mitchell Blackstock Wayzata Middle School Mountain Bike Team     882  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
31 West Anderson Stilllwater Middle School     862  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
32 John Day Washburn Middle School     854  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
33 Tyler Miernicki Prior Lake Middle School     828  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
33 Henry Bergeson Edina Middle School Cycling Team     828  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
35 Evan Zaremba Washburn Middle School     726  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
36 Tegan Neitzel Stilllwater Middle School     676  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
37 Zachary Bock Stilllwater Middle School     661  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   329 Y
38 Adam Easton Prior Lake Middle School     390  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
39 Soren Gabor Stilllwater Middle School     380  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
40 Tiago Bertoldo Zwicky Washburn Middle School     365  
  Minnesota Race #1   21   365 Y
41 Caleb Riegle Prior Lake Middle School     360  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
41 Nathan Gadberry Prior Lake Middle School     360  
  Minnesota Race #1   22   360 Y
43 Andy Flint Stilllwater Middle School     356  
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
44 Robinson Illig Washburn Middle School     348  
  Minnesota Race #1   25   348 Y

7th Grade Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Michael Aley Independent     1,764  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
2 Jack Seidl Cannon Valley Composite     1,531  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
3 Logan Larson Lakeville South High School     1,514  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
4 Jack Carter MPLS South High     1,500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
5 Noah Landwer Eastview High School     1,461  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
6 James Povolny Eastview High School     1,427  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
7 Lance Anderson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,412  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
8 Ben Gujer Crosby-Ironton High School     1,401  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
9 Evan Hutchison Crosby-Ironton High School     1,344  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
10 Logan Regner Austin Area Composite     1,338  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
11 Isaac Silver St. Croix Valley Composite     1,318  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
12 Jose Miguel Fresco Hanlon Southwest Minneapolis     1,316  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
13 Parker Dean St. Croix Valley Composite     1,295  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   323 Y
14 Bergen Thorson Southwest Minneapolis     1,281  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
15 Nathan Brokering Bloomington Composite     1,261  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
16 John-Eric Klecker St. Croix Valley Composite     1,203  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
17 Nicholas Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,174  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
18 Ishaq Nadir Mounds View Composite     1,156  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   37   308 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
19 Hayden Lunt Austin Area Composite     1,150  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
20 Otto Weber St. Paul Central     1,146  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
21 Brayden Coudron Winona Composite     1,138  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
22 Levi Strom Lakeville North High School     1,114  
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
23 Jacob Johnson Burnsville High School     1,093  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
24 Alec Youngdahl Champlin Park High School     1,082  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
25 Jackson Milburn Champlin Park High School     1,060  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
26 Henry Stephens Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,054  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
27 George Bjorklund Northwest Composite     1,042  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
28 Easton Maucieri Crosby-Ironton High School     1,010  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
29 Hayden Vandermeide Chanhassen High School     1,004  
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
30 Dalton Boysen Austin Area Composite     977  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
31 Brandon Zeilinger New Prague Composite     968  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
32 Bennett Karjala Bloomington Composite     957  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   326 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
33 Braeden Stokes Champlin Park High School     950  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   332 Y
34 Ben Sampson Chaska High School     944  
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
35 Max Meyer Austin Area Composite     932  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
36 Ollie Christianson Bloomington Composite     927  
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Spirit Mt. Race #4   34   317 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
37 Zander Dent Orono High School     926  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
38 James Hertzberg Eastview High School     901  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
39 Mitchell Lee Chanhassen High School     884  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
40 Lars Brinkema Southwest Minneapolis     816  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
41 PATRICK LEVINS White Bear Lake High School     810  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
42 Dominick Seebeck Elk River Composite     794  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
43 Nick Harmening Rochester Composite     755  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
44 Gavin Moorhead Lakeville North High School     715  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
45 Victor Bolz Chaska High School     685  
  Spirit Mt. Race #4   30   329 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
46 Jack Leone Chanhassen High School     676  
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
47 Joey O'Brien Eastview High School     673  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
48 Dylan Olson White Bear Lake High School     672  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
49 Willem Eide Chaska High School     665  
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
50 Benjamin Segler Chaska High School     659  
  Spirit Mt. Race #4   36   311 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
51 Jack Bickford Champlin Park High School     646  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
52 Maxwell Blattenbauer Eastview High School     620  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
52 Jack Linge St. Croix Valley Composite     620  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
  Spirit Mt. Race #4   33   320 Y
54 Tanner Janaszak St. Cloud Area Composite     614  
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Spirit Mt. Race #4   35   314 Y
55 Jonah Niemeyer Hutchinson High School     608  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
56 Isaac Honkola Duluth Composite Team     420  
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
57 Jackson Vos St. Cloud Area Composite     385  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
58 Michael Danielson St. Paul Central     370  
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
59 Luke Goeddeke MPLS Southside Compsite     365  
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
60 Charlie Palmersheim Chanhassen High School     360  
  Minnesota Race #1   22   360 Y
61 Zachary Helland Chanhassen High School     352  
  Minnesota Race #1   24   352 Y
62 Philip Apel Mounds View Composite     332  
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
63 Seth Richter Highland Park Mendota Composite     326  
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
64 Carter Halstrom St. Cloud Area Composite     320  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
65 Patrick Martens Mankato Composite     317  
  Minnesota Race #1   34   317 Y

7th Grade Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Suzannah Sanders Burdis Cannon Valley Composite     1,853  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
2 Gabrielle Gujer St. Croix Valley Composite     1,456  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
3 Erika Peterson MPLS South High     1,452  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
4 Denali Helland Washburn Middle School     1,444  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
5 Josie Sahaydak MPLS Southside Compsite     1,428  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
6 Sydney Stenger New Prague Composite     1,426  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
7 Nalani Bausman Winona Composite     1,353  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
7 Greta Pipkin Osseo Composite     1,353  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
7 Elizabeth Yray Hudson Middle School     1,353  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
10 Rebecca German Hutchinson High School     1,242  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
11 Gabrielle Matthews Prior Lake Middle School     1,238  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
12 Jordan White Wayzata Middle School Mountain Bike Team     1,236  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
13 Lexie Porter Bloomington Composite     1,220  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
14 Maddie Ronning Elk River Composite     1,206  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
15 Trinity Atterson Chaska High School     897  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
16 Meghan Millner Chanhassen High School     875  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
17 Nora Rosemeier New Prague Composite     868  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
18 Annie Flis Armstrong Middle School Cycle Club     847  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
19 Megan Krawza Prior Lake Middle School     836  
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
20 Hannah Zurn Hudson Middle School     822  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
21 Madeline Theissen Mankato Composite     798  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
22 Lauren Munger Hopkins Middle School     500  
  Minnesota Race #1   1   500 Y
23 Siri Koplin Rochester Composite     472  
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
24 Sophia Bagley Prior Lake Middle School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
25 Winona Waterman Southwest Minneapolis     402  
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y