MS Team Results-Race 1 2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Division II

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Chaska High School       1,890  
  Karis Plath 8th Grade Girls F 2 490 *
  Carter Braa 8th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Ben Sampson 7th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Trinity Atterson 7th Grade Girls F 6 456 *
  Benjamin Casey 8th Grade Boys D2 M 17 385
  Victor Bolz 7th Grade Boys D2 M 23 356
  Benjamin Segler 7th Grade Boys D2 M 25 348
  Wyatt Betlock 8th Grade Boys D2 M 26 344
  Willem Eide 7th Grade Boys D2 M 30 329
  Will Asproth 8th Grade Boys D2 M 40 302
2 Chanhassen High School       1,754  
  Mitchell Lee 7th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Meghan Millner 7th Grade Girls F 7 448 *
  Anna Schultenover 8th Grade Girls F 9 434 *
  Bennett Roseth 8th Grade Boys D2 M 13 408 *
  Charlie Palmersheim 7th Grade Boys D2 M 22 360
  Zachary Helland 7th Grade Boys D2 M 24 352
  Hayden Vandermeide 7th Grade Boys D2 M 28 336
  Jack Leone 7th Grade Boys D2 M 29 332
3 Hutchinson High School       1,736  
  Audrey Roen 8th Grade Girls F 4 472 *
  Adam Craig 8th Grade Boys D2 M 7 448 *
  Rebecca German 7th Grade Girls F 11 420 *
  Tristin Nelsen 8th Grade Boys D2 M 15 396 *
  Logan Winn 8th Grade Boys D2 M 16 390
  Jayce Lachowitzer 8th Grade Boys D2 M 20 370
  Nathaniel Otte 8th Grade Boys D2 M 27 340
  Connor Reiter 8th Grade Boys D2 M 39 304
4 Austin Area Composite       1,707  
  Logan Regner 7th Grade Boys D2 M 6 456 *
  Isabel Stark 8th Grade Girls F 8 441 *
  Braeden Johnson 8th Grade Boys D2 M 12 414 *
  Hayden Lunt 7th Grade Boys D2 M 15 396 *
  Braden Greibrok 8th Grade Boys D2 M 22 360
  Dalton Boysen 7th Grade Boys D2 M 27 340
  Max Meyer 7th Grade Boys D2 M 31 326
5 Cannon Valley Composite       1,700  
  Edwin Nigon 8th Grade Boys D2 M 3 481 *
  Suzannah Sanders Burdis 7th Grade Girls F 5 464 *
  Jack Seidl 7th Grade Boys D2 M 16 390 *
  Oliver Hansen 8th Grade Boys D2 M 21 365 *
6 Mounds View Composite       1,685  
  Olivia Yost 8th Grade Girls F 6 456 *
  Ishaq Nadir 7th Grade Boys D2 M 9 434 *
  yassine nadir 8th Grade Boys D2 M 11 420 *
  Alexander Hays 8th Grade Boys D2 M 19 375 *
  Ian McCullough 8th Grade Boys D2 M 29 332
  Jack Lohman 8th Grade Boys D2 M 36 311
7 Mankato Composite       1,454  
  Brennan Houlihan 8th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Ronan Corley 8th Grade Boys D2 M 2 490 *
  Colten Landwer 8th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Markus Rupnow 8th Grade Boys D2 M 8 441
  Benjamin Rudie 8th Grade Boys D2 M 28 336
  Patrick Martens 7th Grade Boys D2 M 34 317
  Jason Dake 8th Grade Boys D2 M 35 314
8 Bloomington Composite       1,434  
  Lexie Porter 7th Grade Girls F 10 427 *
  Nathan Brokering 7th Grade Boys D2 M 20 370 *
  Bennett Karjala 7th Grade Boys D2 M 32 323 *
  Ollie Christianson 7th Grade Boys D2 M 35 314 *
  AJ Bendtsen 8th Grade Boys D2 M 48 288
9 Eastview High School       1,427  
  James Povolny 7th Grade Boys D2 M 2 490 *
  Noah Landwer 7th Grade Boys D2 M 3 481 *
  Benjamin Lema 8th Grade Boys D2 M 6 456 *
  Joey O'Brien 7th Grade Boys D2 M 26 344
  Brayden LeLoup 8th Grade Boys D2 M 30 329
  James Hertzberg 7th Grade Boys D2 M 36 311
10 Rochester Composite       1,409  
  Harper Egginton 8th Grade Girls F 7 448 *
  Nick Harmening 7th Grade Boys D2 M 21 365 *
  Will Morrissey 8th Grade Boys D2 M 41 300 *
  Daniel Kukla 8th Grade Boys D2 M 43 296 *
  Ellis Hogen 8th Grade Boys D2 M 46 290
  Jake Schwartz 8th Grade Boys D2 M 49 287
11 Southwest Minneapolis       1,295  
  Jose Miguel Fresco Hanlon 7th Grade Boys D2 M 7 448 *
  Bergen Thorson 7th Grade Boys D2 M 10 427 *
  Lars Brinkema 7th Grade Boys D2 M 11 420 *
12 Winona Composite       1,197  
  Nalani Bausman 7th Grade Girls F 8 441 *
  Brayden Coudron 7th Grade Boys D2 M 13 408 *
  William Wisniewski 8th Grade Boys D2 M 25 348 *
13 Burnsville High School       1,187  
  Anthony Friedmann 8th Grade Boys D2 M 10 427 *
  Riley McDonald 8th Grade Boys D2 M 18 380 *
  Jacob Johnson 7th Grade Boys D2 M 18 380 *
  David Wilkens 8th Grade Boys D2 M 32 323
  Nicholas Ishaug 8th Grade Boys D2 M 38 306
  Owen Erickson 8th Grade Boys D2 M 42 298
  Jake Banasik 8th Grade Boys D2 M 44 294
14 Alexandria Area Youth Cycling       1,090  
  Izzabelle Rasmusen 8th Grade Girls F 3 481 *
  Logan Hegg 8th Grade Boys D2 M 33 320 *
  ETHAN SWENSON 8th Grade Boys D2 M 47 289 *
15 Shakopee High School       990  
  Jacek Hummel 8th Grade Boys D2 M 23 356 *
  Owen Boyle 8th Grade Boys D2 M 31 326 *
  Tony Sabu 8th Grade Boys D2 M 37 308 *
16 MPLS South High       981  
  Jack Carter 7th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Erika Peterson 7th Grade Girls F 3 481 *
17 MPLS Southside Compsite       892  
  Josie Sahaydak 7th Grade Girls F 2 490 *
  Elliott Jaeger 8th Grade Boys D2 M 14 402 *
18 Lakeville North High School       760  
  Levi Strom 7th Grade Boys D2 M 17 385 *
  Gavin Moorhead 7th Grade Boys D2 M 19 375 *
19 Eagan High School       751  
  Jacob Witt 8th Grade Boys D2 M 9 434 *
  Joey Peterson 8th Grade Boys D2 M 34 317 *
20 Orono High School       612  
  Zander Dent 7th Grade Boys D2 M 33 320 *
  Finn Soderstrom 8th Grade Boys D2 M 45 292 *
21 Lakeville South High School       414  
  Logan Larson 7th Grade Boys D2 M 12 414 *
22 White Bear Lake High School       402  
  PATRICK LEVINS 7th Grade Boys D2 M 14 402 *
23 Rosemount HS       352  
  Spencer Podgorski 8th Grade Boys D2 M 24 352 *

Division I

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Edina Middle School Cycling Team       1,918  
  Eric Seng 8th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Kevin Bourgeault 8th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Michael Crater 8th Grade Boys D1 M 5 464 *
  Sarah Swann 8th Grade Girls F 5 464 *
  Charlie Vickman 8th Grade Boys D1 M 8 441
  Quentin Loxtercamp 8th Grade Boys D1 M 11 420
  Caleb Peterson 8th Grade Boys D1 M 12 414
  Henry Bergeson 7th Grade Boys D1 M 12 414
  Brennen Merriam 7th Grade Boys D1 M 18 380
  Max Seymour 8th Grade Boys D1 M 19 375
  Peyton Howe 8th Grade Boys D1 M 20 370
  Bo Chaffee 8th Grade Boys D1 M 21 365
  Eric Finberg 8th Grade Boys D1 M 24 352
  Matt Hovelsrud 8th Grade Boys D1 M 26 344
  Aidan Flood 8th Grade Boys D1 M 30 329
2 Minnetonka Middle School       1,910  
  Eleanor Dolan 8th Grade Girls F 1 500 *
  Antonio Muniz 7th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Evan Jones 7th Grade Boys D1 M 5 464 *
  Riley Sellars 8th Grade Boys D1 M 6 456 *
  Andrew Bussmann 8th Grade Boys D1 M 9 434
  Harrison Cole 7th Grade Boys D1 M 14 402
  Gabriel Hyvonen 7th Grade Boys D1 M 19 375
  Jakob Shipstad 7th Grade Boys D1 M 20 370
  Owen Kaul 8th Grade Boys D1 M 25 348
3 Washburn Middle School       1,833  
  Nico Alexander 7th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Denali Helland 7th Grade Girls F 4 472 *
  John Day 7th Grade Boys D1 M 9 434 *
  Neal Woodward 8th Grade Boys D1 M 10 427 *
  Graham Adleman 7th Grade Boys D1 M 11 420
  Owen Knych 7th Grade Boys D1 M 13 408
  Henry Overzet 8th Grade Boys D1 M 14 402
  Gabriel Chang-Deutsch 8th Grade Boys D1 M 15 396
  Sam Strickland 7th Grade Boys D1 M 15 396
  Evan Boyer-Conway 8th Grade Boys D1 M 16 390
  Will Krueger 8th Grade Boys D1 M 17 385
  Alex Hermodson 7th Grade Boys D1 M 17 385
  Sam Lovejoy 8th Grade Boys D1 M 18 380
  Tiago Bertoldo Zwicky 7th Grade Boys D1 M 21 365
  Liam Gilleece 7th Grade Boys D1 M 23 356
  Robinson Illig 7th Grade Boys D1 M 25 348
  Ellis Durand 8th Grade Boys D1 M 27 340
4 Wayzata Middle School Mountain Bike Team       1,823  
  Colin Freed 8th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Preston Langland 8th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Ethan Slomkowski 7th Grade Boys D1 M 6 456 *
  Jackson Snyder 8th Grade Boys D1 M 7 448
  Mitchell Blackstock 7th Grade Boys D1 M 7 448
  Gracey Herzberg 8th Grade Girls F 12 414 *
  Ethan Robb 8th Grade Boys D1 M 13 408
  Jordan White 7th Grade Girls F 14 402
  Jeremy Rosenwald 7th Grade Boys D1 M 16 390
  Andrew Diesen 8th Grade Boys D1 M 23 356
5 Hopkins Middle School       1,805  
  Lauren Munger 7th Grade Girls F 1 500 *
  Pete Johnson 7th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Bergen Huseth 7th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Mandela Haulcy 7th Grade Boys D1 M 24 352 *
  Nygel Dey-Johanneck 8th Grade Boys D1 M 29 332
6 Prior Lake Middle School       1,708  
  Megan Krawza 7th Grade Girls F 9 434 *
  Gavin Czajkowski 7th Grade Boys D1 M 10 427 *
  Maria Braun 8th Grade Girls F 10 427 *
  Miranda Huntington 8th Grade Girls F 11 420 *
  Gabrielle Matthews 7th Grade Girls F 12 414
  Sophia Bagley 7th Grade Girls F 13 408
  Brendan Tenzer 8th Grade Boys D1 M 22 360
  Nathan Gadberry 7th Grade Boys D1 M 22 360
  Jackson Pettes 8th Grade Boys D1 M 28 336
  Bryce Moore 8th Grade Boys D1 M 31 326
7 Duluth East Middle School       441  
  Calvn Plewa 7th Grade Boys D1 M 8 441 *