MS Team Results-Race 5 2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Division II

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Chaska High School       1,869  
  Carter Braa 8th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Ben Sampson 7th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Karis Plath 8th Grade Girls F 5 464 *
  Trinity Atterson 7th Grade Girls F 8 441 *
  Benjamin Casey 8th Grade Boys D2 M 10 427
  Wyatt Betlock 8th Grade Boys D2 M 26 344
  Benjamin Segler 7th Grade Boys D2 M 37 308
  Victor Bolz 7th Grade Boys D2 M 39 304
  Will Asproth 8th Grade Boys D2 M 42 298
2 Hutchinson High School       1,837  
  Adam Craig 8th Grade Boys D2 M 3 481 *
  Audrey Roen 8th Grade Girls F 4 472 *
  Jayce Lachowitzer 8th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Tristin Nelsen 8th Grade Boys D2 M 11 420 *
  Rebecca German 7th Grade Girls F 15 396
  Logan Winn 8th Grade Boys D2 M 18 380
  Nathaniel Otte 8th Grade Boys D2 M 30 329
  Connor Reiter 8th Grade Boys D2 M 36 311
  Jonah Niemeyer 7th Grade Boys D2 M 44 294
3 St. Croix Valley Composite       1,796  
  Parker Dean 7th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Isaac Silver 7th Grade Boys D2 M 6 456 *
  Gabrielle Gujer 7th Grade Girls F 9 434 *
  Meridith Okal 8th Grade Girls F 9 434 *
  John-Eric Klecker 7th Grade Boys D2 M 10 427
  Hunter Navarro 8th Grade Boys D2 M 22 360
  Liam Karlson 8th Grade Boys D2 M 31 326
  Jack Linge 7th Grade Boys D2 M 38 306
4 Mounds View Composite       1,749  
  Alexander Hays 8th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Olivia Yost 8th Grade Girls F 6 456 *
  yassine nadir 8th Grade Boys D2 M 8 441 *
  Ishaq Nadir 7th Grade Boys D2 M 18 380 *
  Jack Lohman 8th Grade Boys D2 M 28 336
  Ian McCullough 8th Grade Boys D2 M 33 320
5 Burnsville High School       1,676  
  Anthony Friedmann 8th Grade Boys D2 M 6 456 *
  Riley McDonald 8th Grade Boys D2 M 7 448 *
  Allison Erickson 8th Grade Girls F 14 402 *
  Jacob Johnson 7th Grade Boys D2 M 20 370 *
  Nicholas Ishaug 8th Grade Boys D2 M 24 352
  David Wilkens 8th Grade Boys D2 M 39 304
  Owen Erickson 8th Grade Boys D2 M 40 302
  Jake Banasik 8th Grade Boys D2 M 43 296
6 Crosby-Ironton High School       1,622  
  Anna Coughlin 8th Grade Girls F 3 481 *
  Evan Hutchison 7th Grade Boys D2 M 8 441 *
  Ben Gujer 7th Grade Boys D2 M 24 352 *
  Easton Maucieri 7th Grade Boys D2 M 25 348 *
7 Austin Area Composite       1,584  
  Logan Regner 7th Grade Boys D2 M 7 448 *
  Isabel Stark 8th Grade Girls F 11 420 *
  Hayden Lunt 7th Grade Boys D2 M 22 360 *
  Braden Greibrok 8th Grade Boys D2 M 23 356 *
  Braeden Johnson 8th Grade Boys D2 M 29 332
8 New Prague Composite       1,493  
  Sydney Stenger 7th Grade Girls F 5 464 *
  Nora Rosemeier 7th Grade Girls F 11 420 *
  Brandon Zeilinger 7th Grade Boys D2 M 33 320 *
  Nicholas Utter 8th Grade Boys D2 M 47 289 *
  Tate Gregor 8th Grade Boys D2 M 49 287
9 Eastview High School       1,480  
  James Povolny 7th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Noah Landwer 7th Grade Boys D2 M 2 490 *
  Benjamin Lema 8th Grade Boys D2 M 2 490 *
  Brayden LeLoup 8th Grade Boys D2 M 37 308
  James Hertzberg 7th Grade Boys D2 M 46 290
10 Bloomington Composite       1,393  
  Nathan Brokering 7th Grade Boys D2 M 14 402 *
  Lexie Porter 7th Grade Girls F 17 385 *
  AJ Bendtsen 8th Grade Boys D2 M 35 314 *
  Bennett Karjala 7th Grade Boys D2 M 45 292 *
11 Champlin Park High School       1,365  
  Karlie Bizek 8th Grade Girls F 13 408 *
  Jack Bickford 7th Grade Boys D2 M 28 336 *
  Jackson Milburn 7th Grade Boys D2 M 32 323 *
  Braeden Stokes 7th Grade Boys D2 M 42 298 *
12 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team       1,256  
  Lance Anderson 7th Grade Boys D2 M 9 434 *
  Jack Hennies 8th Grade Boys D2 M 12 414 *
  Nicholas Nierenhausen 7th Grade Boys D2 M 13 408 *
  Joseph Figliuzzi 8th Grade Boys D2 M 19 375
  Briston Domino 8th Grade Boys D2 M 34 317
  Henry Stephens 7th Grade Boys D2 M 35 314
13 Elk River Composite       1,194  
  Sidney Brenteson 8th Grade Girls F 7 448 *
  Maddie Ronning 7th Grade Girls F 16 390 *
  Dominick Seebeck 7th Grade Boys D2 M 23 356 *
14 Southwest Minneapolis       1,184  
  Jose Miguel Fresco Hanlon 7th Grade Boys D2 M 12 414 *
  Bergen Thorson 7th Grade Boys D2 M 17 385 *
  Aidan Kimberley 8th Grade Boys D2 M 17 385 *
  Saunder Strong 8th Grade Boys D2 M 46 290
15 Chanhassen High School       1,145  
  Mitchell Lee 7th Grade Boys D2 M 11 420 *
  Bennett Roseth 8th Grade Boys D2 M 15 396 *
  Charlie Palmersheim 7th Grade Boys D2 M 30 329 *
  Hayden Vandermeide 7th Grade Boys D2 M 40 302
  Jack Leone 7th Grade Boys D2 M 41 300
16 St. Paul Central       1,130  
  Erik McCready 8th Grade Boys D2 M 16 390 *
  Otto Weber 7th Grade Boys D2 M 19 375 *
  Michael Danielson 7th Grade Boys D2 M 21 365 *
17 MPLS Southside Compsite       1,055  
  Josie Sahaydak 7th Grade Girls F 6 456 *
  Luke Goeddeke 7th Grade Boys D2 M 36 311 *
  Elliott Jaeger 8th Grade Boys D2 M 48 288 *
18 White Bear Lake High School       1,051  
  PATRICK LEVINS 7th Grade Boys D2 M 16 390 *
  Tucker Christianson 8th Grade Boys D2 M 21 365 *
  Dylan Olson 7th Grade Boys D2 M 43 296 *
19 Rochester Composite       1,042  
  Siri Koplin 7th Grade Girls F 7 448 *
  Daniel Kukla 8th Grade Boys D2 M 41 300 *
  Jake Schwartz 8th Grade Boys D2 M 44 294 *
20 MPLS South High       981  
  Erika Peterson 7th Grade Girls F 1 500 *
  Jack Carter 7th Grade Boys D2 M 3 481 *
21 Eagan High School       842  
  Jacob Witt 8th Grade Boys D2 M 9 434 *
  Joey Peterson 8th Grade Boys D2 M 13 408 *
22 Highland Park Mendota Composite       728  
  Joseph Jacobson 8th Grade Boys D2 M 14 402 *
  Seth Richter 7th Grade Boys D2 M 31 326 *
23 Winona Composite       702  
  William Wisniewski 8th Grade Boys D2 M 20 370 *
  Brayden Coudron 7th Grade Boys D2 M 29 332 *
24 Shakopee High School       646  
  Jacek Hummel 8th Grade Boys D2 M 27 340 *
  Nicholas Rubash 8th Grade Boys D2 M 38 306 *
25 Northwest Composite       609  
  George Bjorklund 7th Grade Boys D2 M 34 317 *
  Zack Rypkema 8th Grade Boys D2 M 45 292 *
26 Osseo Composite       490  
  Greta Pipkin 7th Grade Girls F 2 490 *
27 St. Cloud Area Composite       344  
  Jackson Vos 7th Grade Boys D2 M 26 344 *
28 Duluth Composite Team       340  
  Isaac Honkola 7th Grade Boys D2 M 27 340 *
29 Rosemount HS       323  
  Spencer Podgorski 8th Grade Boys D2 M 32 323 *

Division I

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Hudson Middle School       1,944  
  Sam Johnson 8th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Liam McDonald 7th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Jack Edin 7th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Elizabeth Yray 7th Grade Girls F 4 472 *
  Leo Paquette 7th Grade Boys D1 M 7 448
  Parker Johnson 8th Grade Girls F 8 441
  Hannah Zurn 7th Grade Girls F 10 427
  Jackson Coyer 8th Grade Boys D1 M 19 375
  Kaleb Maxwell 8th Grade Boys D1 M 39 304
2 Stilllwater Middle School       1,894  
  Amelia Lehmann 8th Grade Girls F 1 500 *
  vincent ramirez 7th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Evin Roddy 8th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Donovan Roddy 8th Grade Boys D1 M 8 441 *
  Hayden Armstrong 7th Grade Boys D1 M 8 441
  West Anderson 7th Grade Boys D1 M 10 427
  Griffin Johnson 7th Grade Boys D1 M 12 414
  Jonathan Slayton 8th Grade Boys D1 M 13 408
  Lane Gessler 7th Grade Boys D1 M 14 402
  Caden Lemme 7th Grade Boys D1 M 19 375
  Hunter Neubauer 8th Grade Boys D1 M 20 370
  Gabe Meyer 8th Grade Boys D1 M 21 365
  Tegan Neitzel 7th Grade Boys D1 M 22 360
  Dylan McKellips 8th Grade Boys D1 M 23 356
  Issac Reiner 8th Grade Boys D1 M 24 352
  Zachary Bock 7th Grade Boys D1 M 24 352
  Andy Flint 7th Grade Boys D1 M 25 348
  Cavan O'Reilly 8th Grade Boys D1 M 27 340
  Connor Slowinski 7th Grade Boys D1 M 30 329
  Maxwell Smitten 8th Grade Boys D1 M 33 320
  Soren Gabor 7th Grade Boys D1 M 33 320
  Jack Welsh 8th Grade Boys D1 M 36 311
3 Washburn Middle School       1,857  
  Nico Alexander 7th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Etta Leugers 8th Grade Girls F 2 490 *
  Denali Helland 7th Grade Girls F 3 481 *
  Evan Boyer-Conway 8th Grade Boys D1 M 15 396 *
  Neal Woodward 8th Grade Boys D1 M 16 390
  Will Krueger 8th Grade Boys D1 M 17 385
  John Day 7th Grade Boys D1 M 18 380
  Sam Strickland 7th Grade Boys D1 M 20 370
  Graham Adleman 7th Grade Boys D1 M 21 365
  Sam Lovejoy 8th Grade Boys D1 M 22 360
  Henry Overzet 8th Grade Boys D1 M 26 344
  Alex Hermodson 7th Grade Boys D1 M 27 340
  Tiago Bertoldo Zwicky 7th Grade Boys D1 M 29 332
  Eli Greenwald-Baldwin 7th Grade Boys D1 M 32 323
  Liam Gilleece 7th Grade Boys D1 M 34 317
  Themistocles Megas 8th Grade Boys D1 M 37 308
4 Wayzata Middle School Mountain Bike Team       1,782  
  Colin Freed 8th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Ethan Slomkowski 7th Grade Boys D1 M 6 456 *
  Preston Langland 8th Grade Boys D1 M 9 434 *
  Jackson Snyder 8th Grade Boys D1 M 11 420
  Jordan White 7th Grade Girls F 14 402 *
  Gracey Herzberg 8th Grade Girls F 15 396
  Jeremy Rosenwald 7th Grade Boys D1 M 28 336
  Caden Karn 8th Grade Boys D1 M 29 332
  Nicholas Haseman 7th Grade Boys D1 M 31 326
  Andrew Diesen 8th Grade Boys D1 M 34 317
5 Armstrong Middle School Cycle Club       1,747  
  Derek Fromm 8th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Leif Sicora 8th Grade Boys D1 M 6 456 *
  Annie Flis 7th Grade Girls F 13 408 *
  Roger Anderson 8th Grade Boys D1 M 14 402 *
6 Prior Lake Middle School       1,663  
  Miranda Huntington 8th Grade Girls F 10 427 *
  Gabrielle Matthews 7th Grade Girls F 12 414 *
  Maria Braun 8th Grade Girls F 12 414 *
  Gavin Czajkowski 7th Grade Boys D1 M 13 408 *
  Tyler Miernicki 7th Grade Boys D1 M 15 396
  Adam Easton 7th Grade Boys D1 M 16 390
  Sophia Bagley 7th Grade Girls F 18 380
  Alexander Beck 7th Grade Boys D1 M 23 356
  Bryce Moore 8th Grade Boys D1 M 28 336
  Brendan Tenzer 8th Grade Boys D1 M 31 326
  Jackson Pettes 8th Grade Boys D1 M 40 302
7 Edina Middle School Cycling Team       1,339  
  Michael Crater 8th Grade Boys D1 M 5 464 *
  Charlie Vickman 8th Grade Boys D1 M 7 448 *
  Quentin Loxtercamp 8th Grade Boys D1 M 10 427 *
  Caleb Peterson 8th Grade Boys D1 M 12 414
  Henry Bergeson 7th Grade Boys D1 M 17 385
  Kevin Bourgeault 8th Grade Boys D1 M 18 380
  Max Seymour 8th Grade Boys D1 M 25 348
  Brennen Merriam 7th Grade Boys D1 M 26 344
  Jacob Libbey 8th Grade Boys D1 M 30 329
  Peyton Howe 8th Grade Boys D1 M 32 323
  Matt Hovelsrud 8th Grade Boys D1 M 35 314
  Aidan Flood 8th Grade Boys D1 M 41 300
8 Hopkins Middle School       1,198  
  Pete Johnson 7th Grade Boys D1 M 5 464 *
  Bergen Huseth 7th Grade Boys D1 M 11 420 *
  Mandela Haulcy 7th Grade Boys D1 M 35 314 *
  Nygel Dey-Johanneck 8th Grade Boys D1 M 38 306
9 Duluth East Middle School       434  
  Calvn Plewa 7th Grade Boys D1 M 9 434 *