HS Overall Individual Results - 2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Varsity Boys

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Dylan Kiefer Minnetonka High School     1,954  
  Jail Trail Race #2   7   523 Y
  Gamehaven Race #3   14   477 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   477 Y
  Minnesota Race #1   14   477 Y
2 Nick Gordon Minnetonka High School     1,848  
  Jail Trail Race #2   13   483 Y
  Gamehaven Race #3   16   465 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   445 Y
  Minnesota Race #1   18   455 Y
3 Patrick Welch Cannon Valley Composite     1,844  
  Jail Trail Race #2   20   445 Y
  Gamehaven Race #3   17   460 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   516 Y
  Minnesota Race #1   25   423 Y
4 Samuel Elson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,725  
  Jail Trail Race #2   1   575 Y
  Gamehaven Race #3   1   575 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   575 Y
5 Calvin Sandberg Prior Lake High School     1,687  
  Gamehaven Race #3   2   565 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   547 Y
  Minnesota Race #1   1   575 Y
6 Jack Ellingson Edina Cycling Team     1,686  
  Gamehaven Race #3   3   556 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   565 Y
  Minnesota Race #1   2   565 Y
7 Trevor Roen Hutchinson High School     1,651  
  Jail Trail Race #2   3   556 Y
  Gamehaven Race #3   5   539 Y
  Minnesota Race #1   3   556 Y
8 Braeden Anderson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,618  
  Jail Trail Race #2   5   539 Y
  Gamehaven Race #3   7   523 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   556 Y
9 William 'Foss' Kerker Southwest Minneapolis     1,556  
  Jail Trail Race #2   8   516 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   509 Y
  Minnesota Race #1   6   531 Y
10 Michael Davis Duluth East High School     1,551  
  Gamehaven Race #3   12   489 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   539 Y
  Minnesota Race #1   7   523 Y
11 Collin Maynard Hopkins High School     1,542  
  Jail Trail Race #2   6   531 Y
  Gamehaven Race #3   8   516 Y
  Minnesota Race #1   11   495 Y
12 Will Curtis St. Paul Central     1,539  
  Jail Trail Race #2   2   565 Y
  Gamehaven Race #3   4   547 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   427 Y
13 Alex Sipe Wayzata Mountain Bike Team     1,527  
  Jail Trail Race #2   9   509 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   471 Y
  Minnesota Race #1   4   547 Y
14 Nathan Edstrom Hopkins High School     1,503  
  Jail Trail Race #2   4   547 Y
  Gamehaven Race #3   21   440 Y
  Minnesota Race #1   8   516 Y
15 sebastien frimat Edina Cycling Team     1,475  
  Gamehaven Race #3   18   455 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   531 Y
  Minnesota Race #1   12   489 Y
16 Wyatt Furois Roseville Area Composite     1,471  
  Gamehaven Race #3   6   531 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   431 Y
  Minnesota Race #1   9   509 Y
17 Dale Yotter Crosby-Ironton High School     1,458  
  Jail Trail Race #2   12   489 Y
  Gamehaven Race #3   9   509 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   460 Y
18 Rowdy Larson Roseville Area Composite     1,454  
  Gamehaven Race #3   10   502 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   502 Y
  Minnesota Race #1   19   450 Y
19 Connor Rono Crosby-Ironton High School     1,450  
  Jail Trail Race #2   10   502 Y
  Gamehaven Race #3   13   483 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   465 Y
20 Ian Derauf Duluth East High School     1,449  
  Gamehaven Race #3   11   495 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   489 Y
  Minnesota Race #1   16   465 Y
20 Francis Delaney Edina Cycling Team     1,449  
  Gamehaven Race #3   27   415 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   495 Y
  Minnesota Race #1   5   539 Y
22 Campbell Karjala Bloomington Composite     1,435  
  Gamehaven Race #3   19   450 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   483 Y
  Minnesota Race #1   10   502 Y
23 Henry Hall Southwest Minneapolis     1,419  
  Jail Trail Race #2   14   477 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   523 Y
  Minnesota Race #1   26   419 Y
24 Nathan Latz Hopkins High School     1,413  
  Jail Trail Race #2   15   471 Y
  Gamehaven Race #3   15   471 Y
  Minnesota Race #1   15   471 Y
25 Eli Markworth Washburn High School     1,375  
  Jail Trail Race #2   17   460 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   455 Y
  Minnesota Race #1   17   460 Y
26 Tyler Haroldson Lakeville South High School     1,363  
  Jail Trail Race #2   21   440 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   440 Y
  Minnesota Race #1   13   483 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
27 Devon Horner Burnsville High School     1,334  
  Jail Trail Race #2   11   495 Y
  Gamehaven Race #3   30   404 Y
  Minnesota Race #1   22   435 Y
28 Nicholas Fillipi Prior Lake High School     1,322  
  Gamehaven Race #3   24   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   450 Y
  Minnesota Race #1   20   445 Y
29 Torsten Brinkema Southwest Minneapolis     1,311  
  Jail Trail Race #2   16   465 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   419 Y
  Minnesota Race #1   24   427 Y
30 Stephen Hatt Lakeville North High School     1,305  
  Jail Trail Race #2   18   455 Y
  Gamehaven Race #3   22   435 Y
  Minnesota Race #1   27   415 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
31 Tyler Dougherty Armstrong Cycle Club     1,284  
  Jail Trail Race #2   19   450 Y
  Gamehaven Race #3   26   419 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   415 Y
32 Casey Porter Bloomington Composite     1,277  
  Gamehaven Race #3   23   431 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   435 Y
  Minnesota Race #1   28   411 Y
33 Noah McPherson Duluth East High School     1,274  
  Gamehaven Race #3   28   411 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   423 Y
  Minnesota Race #1   21   440 Y
34 Reece Wellik Eastview High School     1,247  
  Jail Trail Race #2   25   423 Y
  Gamehaven Race #3   25   423 Y
  Minnesota Race #1   31   401 Y
35 Adlai Sinkler Southwest Minneapolis     1,243  
  Jail Trail Race #2   22   435 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   401 Y
  Minnesota Race #1   29   407 Y
36 Isaac Hale Northwest Composite     1,242  
  Jail Trail Race #2   23   431 Y
  Gamehaven Race #3   29   407 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   404 Y
37 Luke Aronson Eagan High School     1,226  
  Jail Trail Race #2   24   427 Y
  Gamehaven Race #3   31   401 Y
  Minnesota Race #1   32   398 Y
38 Jacob Smith Chaska High School     1,209  
  Gamehaven Race #3   32   398 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   407 Y
  Minnesota Race #1   30   404 Y
39 Eddy MacDonald MPLS South High     1,206  
  Jail Trail Race #2   26   419 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   398 Y
  Minnesota Race #1   35   389 Y
40 Nathan Bich Duluth Composite Team     876  
  Gamehaven Race #3   20   445 Y
  Minnesota Race #1   23   431 Y
41 Eric Patterson Duluth East High School     806  
  Spirit Mt. Race #4   28   411 Y
  Minnesota Race #1   33   395 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
42 Zach VanSickle Roseville Area Composite     787  
  Spirit Mt. Race #4   33   395 Y
  Minnesota Race #1   34   392 Y

JV Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Logan Fisco Minnetonka High School     1,763  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Gamehaven Race #3   16   430 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   425 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
2 Logan Cummings Minnetonka High School     1,673  
  Jail Trail Race #2   19   415 Y
  Gamehaven Race #3   20   410 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   400 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
3 Graham Caron Minnetonka High School     1,638  
  Jail Trail Race #2   18   420 Y
  Gamehaven Race #3   26   384 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   392 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
4 Karl Boulter Minnetonka High School     1,574  
  Jail Trail Race #2   26   384 Y
  Gamehaven Race #3   27   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   410 Y
  Minnesota Race #1   22   400 Y
5 Ian Ruh Stillwater HS     1,572  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Gamehaven Race #3   4   512 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   530 Y
6 Max Kennedy Stillwater HS     1,561  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Gamehaven Race #3   1   540 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   540 Y
7 Alec Manderscheid Edina Cycling Team     1,558  
  Gamehaven Race #3   2   530 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   488 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
8 Daniel Mondale Hopkins High School     1,537  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Gamehaven Race #3   5   504 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
9 Anders Nelson Edina Cycling Team     1,513  
  Gamehaven Race #3   6   496 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   496 Y
  Minnesota Race #1   3   521 Y
10 Sean Christian Washburn High School     1,512  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   442 Y
  Minnesota Race #1   2   530 Y
11 Carl Plewa Duluth East High School     1,505  
  Gamehaven Race #3   7   488 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   521 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
12 Alex Bourgeault Edina Cycling Team     1,499  
  Gamehaven Race #3   3   521 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   504 Y
  Minnesota Race #1   9   474 Y
13 Ari Tapper Minnetonka High School     1,498  
  Jail Trail Race #2   28   376 Y
  Gamehaven Race #3   31   366 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   376 Y
  Minnesota Race #1   27   380 Y
14 Jacob Williamson Minnetonka High School     1,465  
  Jail Trail Race #2   30   369 Y
  Gamehaven Race #3   33   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   33   360 Y
  Minnesota Race #1   28   376 Y
15 Luke Sicora Armstrong Cycle Club     1,452  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
  Gamehaven Race #3   10   467 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   481 Y
16 Sam Chandler Duluth East High School     1,420  
  Gamehaven Race #3   14   442 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   474 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
17 Damon John Barli Armstrong Cycle Club     1,410  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
  Gamehaven Race #3   11   460 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   454 Y
18 Ryan Slomkowski Wayzata Mountain Bike Team     1,391  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   436 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
19 Roman Stukel Minnetonka High School     1,388  
  Jail Trail Race #2   33   360 Y
  Gamehaven Race #3   40   342 Y
  Spirit Mt. Race #4   38   346 Y
  Minnesota Race #1   41   340 Y
19 Karl Gaertner Stillwater HS     1,388  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
  Gamehaven Race #3   12   454 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   467 Y
21 Parker Kleive Duluth East High School     1,382  
  Gamehaven Race #3   9   474 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   512 Y
  Minnesota Race #1   23   396 Y
22 Sam Fellabaum Minnetonka High School     1,378  
  Jail Trail Race #2   37   348 Y
  Gamehaven Race #3   39   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   39   344 Y
  Minnesota Race #1   40   342 Y
23 Shawn Higgins, Jr Duluth East High School     1,363  
  Gamehaven Race #3   13   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   448 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
24 Nathan Gessler Stillwater HS     1,317  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Gamehaven Race #3   8   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   37   348 Y
25 Michael Doyle Washburn High School     1,307  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   405 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
26 Alex Edstrom Hopkins High School     1,292  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Gamehaven Race #3   18   420 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
27 Mitchell Melin Hopkins High School     1,274  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Gamehaven Race #3   23   396 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
28 Jack Lange Stillwater HS     1,273  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
  Gamehaven Race #3   25   388 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   460 Y
29 Colin Gray Stillwater HS     1,271  
  Jail Trail Race #2   21   405 Y
  Gamehaven Race #3   15   436 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   430 Y
30 Ethan Kehrberg Hopkins High School     1,247  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Gamehaven Race #3   24   392 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
31 Jack Tyson Edina Cycling Team     1,245  
  Gamehaven Race #3   21   405 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   420 Y
  Minnesota Race #1   18   420 Y
32 Cody Blauwkamp Hudson High School     1,225  
  Jail Trail Race #2   20   410 Y
  Gamehaven Race #3   22   400 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   415 Y
33 Kyler Rose Armstrong Cycle Club     1,211  
  Jail Trail Race #2   22   400 Y
  Gamehaven Race #3   19   415 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   396 Y
34 Maxwell Seybolt Wayzata Mountain Bike Team     1,178  
  Jail Trail Race #2   23   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   372 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
35 Eric Reuss Wayzata Mountain Bike Team     1,145  
  Jail Trail Race #2   25   388 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   369 Y
  Minnesota Race #1   25   388 Y
36 Ben Engen Edina Cycling Team     1,143  
  Gamehaven Race #3   37   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   380 Y
  Minnesota Race #1   19   415 Y
37 Joshua Yahna Minnetonka High School     1,127  
  Jail Trail Race #2   24   392 Y
  Gamehaven Race #3   30   369 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   366 Y
38 Mike Haugen Prior Lake High School     1,112  
  Gamehaven Race #3   32   363 Y
  Spirit Mt. Race #4   34   357 Y
  Minnesota Race #1   24   392 Y
39 Paul Schneider-Krumpus Wayzata Mountain Bike Team     1,107  
  Jail Trail Race #2   29   372 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   363 Y
  Minnesota Race #1   29   372 Y
40 Christian Erhard Minnetonka High School     1,080  
  Gamehaven Race #3   34   357 Y
  Spirit Mt. Race #4   35   354 Y
  Minnesota Race #1   30   369 Y
41 Benjamin Callister Minnetonka High School     1,066  
  Jail Trail Race #2   27   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   40   342 Y
  Minnesota Race #1   39   344 Y
42 Thomas Hepperlen Hopkins High School     1,054  
  Jail Trail Race #2   34   357 Y
  Gamehaven Race #3   36   351 Y
  Minnesota Race #1   38   346 Y
43 Gregory Schabert Prior Lake High School     1,041  
  Gamehaven Race #3   43   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   36   351 Y
  Minnesota Race #1   35   354 Y
44 Ajai somaiah Armstrong Cycle Club     1,024  
  Jail Trail Race #2   39   344 Y
  Gamehaven Race #3   41   340 Y
  Spirit Mt. Race #4   41   340 Y
45 Ian Sudheimer Stillwater HS     1,022  
  Jail Trail Race #2   38   346 Y
  Gamehaven Race #3   42   338 Y
  Spirit Mt. Race #4   42   338 Y
46 Thomas Golin Wayzata Mountain Bike Team     1,000  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
47 Carl Bohacek Stillwater HS     885  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
  Gamehaven Race #3   17   425 Y
48 Nicholas Petersen Minnetonka High School     760  
  Gamehaven Race #3   28   376 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   384 Y
49 Peter Kivimaki Edina Cycling Team     739  
  Spirit Mt. Race #4   25   388 Y
  Minnesota Race #1   36   351 Y
50 Brett Wollerman Wayzata Mountain Bike Team     729  
  Jail Trail Race #2   32   363 Y
  Minnesota Race #1   31   366 Y
51 Brandon Xu Wayzata Mountain Bike Team     723  
  Jail Trail Race #2   31   366 Y
  Minnesota Race #1   34   357 Y
52 Evan Pelerine Hopkins High School     720  
  Gamehaven Race #3   29   372 Y
  Minnesota Race #1   37   348 Y
53 Ian Feagler Hopkins High School     708  
  Jail Trail Race #2   35   354 Y
  Gamehaven Race #3   35   354 Y
54 Dawson Matthews Prior Lake High School     706  
  Gamehaven Race #3   38   346 Y
  Minnesota Race #1   33   360 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
55 Jackson Hay Wayzata Mountain Bike Team     670  
  Spirit Mt. Race #4   45   332 Y
  Minnesota Race #1   42   338 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
55 Corbin Huntington Prior Lake High School     670  
  Spirit Mt. Race #4   44   334 Y
  Minnesota Race #1   43   336 Y
57 Kenneth Wakefield Edina Cycling Team     405  
  Minnesota Race #1   21   405 Y
58 Jackson Ledermann Washburn High School     384  
  Minnesota Race #1   26   384 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
59 Benjamin Leonard Edina Cycling Team     363  
  Minnesota Race #1   32   363 Y
60 Brandon McClune Hudson High School     351  
  Jail Trail Race #2   36   351 Y
61 Hunter Mann Armstrong Cycle Club     342  
  Jail Trail Race #2   40   342 Y
62 Steven Salgan Wayzata Mountain Bike Team     336  
  Spirit Mt. Race #4   43   336 Y
DNF Matthew Brown Armstrong Cycle Club     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y
DNF will krey Armstrong Cycle Club     0  
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
DNF Connor Hicks Minnetonka High School     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

JV Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Nicholas Bohlke Mankato Composite     1,872  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Gamehaven Race #3   6   496 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   474 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
2 Samuel Gunvalson Alexandria Area Youth Cycling     1,800  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Gamehaven Race #3   7   488 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   467 Y
  Minnesota Race #1   19   415 Y
3 Mason Heimkes Lakeville South High School     1,747  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Gamehaven Race #3   18   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   448 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
4 Nicholas Carter MPLS South High     1,610  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   540 Y
  Minnesota Race #1   2   530 Y
5 Kelby Peterson Alexandria Area Youth Cycling     1,583  
  Jail Trail Race #2   31   366 Y
  Gamehaven Race #3   25   388 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   460 Y
  Minnesota Race #1   30   369 Y
6 Noah Coughlin Crosby-Ironton High School     1,582  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Gamehaven Race #3   1   540 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   521 Y
7 Ethan Peterson MPLS South High     1,566  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   530 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
8 Akash Lucht Mounds View Composite     1,538  
  Gamehaven Race #3   2   530 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   496 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
9 Ellis Nordhougen MPLS South High     1,530  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   512 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
10 Brady Olsen Mankato Composite     1,512  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
  Gamehaven Race #3   4   512 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
11 Peyton German Hutchinson High School     1,476  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Gamehaven Race #3   3   521 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
12 Charlie Jamieson Bloomington Composite     1,469  
  Gamehaven Race #3   11   460 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   488 Y
  Minnesota Race #1   3   521 Y
13 Dominic Andrews Eagan High School     1,459  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Gamehaven Race #3   5   504 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
14 Colin Rotvold Eastview High School     1,458  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Gamehaven Race #3   14   442 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
15 Ethan Nelson MPLS South High     1,395  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   504 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
16 Peyton Chiotti Hutchinson High School     1,383  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
  Gamehaven Race #3   9   474 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
17 Mitch Kahl Champlin Park High School     1,372  
  Jail Trail Race #2   20   410 Y
  Gamehaven Race #3   8   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   481 Y
18 Rylan Rose Lakeville South High School     1,327  
  Jail Trail Race #2   44   334 Y
  Gamehaven Race #3   61   315 Y
  Spirit Mt. Race #4   40   342 Y
  Minnesota Race #1   43   336 Y
19 Grant Gregory Chanhassen High School     1,321  
  Gamehaven Race #3   17   425 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   436 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
20 Matthew Weinberger White Bear Lake High School     1,318  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
  Gamehaven Race #3   20   410 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
21 John Pampuch Winona Composite     1,284  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
  Gamehaven Race #3   12   454 Y
  Minnesota Race #1   21   405 Y
22 Leo Fonder Champlin Park High School     1,278  
  Jail Trail Race #2   28   376 Y
  Gamehaven Race #3   13   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   454 Y
23 Hayden Nelson Lakeville North High School     1,252  
  Jail Trail Race #2   24   392 Y
  Gamehaven Race #3   16   430 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
24 Tony Callen White Bear Lake High School     1,227  
  Jail Trail Race #2   18   420 Y
  Gamehaven Race #3   19   415 Y
  Minnesota Race #1   24   392 Y
25 Chad Mccracken Maple Grove High School     1,200  
  Jail Trail Race #2   21   405 Y
  Gamehaven Race #3   27   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   415 Y
26 Nick Florentius Osseo Composite     1,160  
  Jail Trail Race #2   23   396 Y
  Gamehaven Race #3   39   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   420 Y
27 Sam Williams Winona Composite     1,144  
  Jail Trail Race #2   64   312 Y
  Gamehaven Race #3   23   396 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
28 Cody Harein White Bear Lake High School     1,141  
  Jail Trail Race #2   37   348 Y
  Gamehaven Race #3   21   405 Y
  Minnesota Race #1   25   388 Y
29 Luke Johnson Eagan High School     1,133  
  Jail Trail Race #2   19   415 Y
  Gamehaven Race #3   44   334 Y
  Minnesota Race #1   26   384 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
29 Carter Aronson Eagan High School     1,133  
  Jail Trail Race #2   26   384 Y
  Gamehaven Race #3   30   369 Y
  Minnesota Race #1   27   380 Y
31 Jack Borgeson Maple Grove High School     1,131  
  Jail Trail Race #2   29   372 Y
  Gamehaven Race #3   32   363 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   396 Y
32 Joey Berens Shakopee High School     1,127  
  Jail Trail Race #2   36   351 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   425 Y
  Minnesota Race #1   36   351 Y
33 Karl Seibert Burnsville High School     1,126  
  Jail Trail Race #2   25   388 Y
  Gamehaven Race #3   31   366 Y
  Minnesota Race #1   29   372 Y
34 Jack McEligot Rochester Composite     1,108  
  Jail Trail Race #2   68   308 Y
  Gamehaven Race #3   22   400 Y
  Minnesota Race #1   22   400 Y
35 Joel Carr Duluth Composite Team     1,103  
  Gamehaven Race #3   60   316 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   430 Y
  Minnesota Race #1   34   357 Y
36 Mason Kosmatka Duluth Composite Team     1,102  
  Gamehaven Race #3   42   338 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   410 Y
  Minnesota Race #1   35   354 Y
37 Alan Birkenholz Eastview High School     1,086  
  Jail Trail Race #2   27   380 Y
  Gamehaven Race #3   28   376 Y
  Minnesota Race #1   46   330 Y
38 Jacob Rossow Maple Grove High School     1,077  
  Jail Trail Race #2   45   332 Y
  Gamehaven Race #3   41   340 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   405 Y
39 Emilio Alvarado Bloomington Composite     1,076  
  Gamehaven Race #3   48   328 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   372 Y
  Minnesota Race #1   28   376 Y
40 Coy Stark Austin Area Composite     1,071  
  Jail Trail Race #2   35   354 Y
  Gamehaven Race #3   34   357 Y
  Minnesota Race #1   33   360 Y
41 Jeremy Hedin Osseo Composite     1,070  
  Jail Trail Race #2   38   346 Y
  Gamehaven Race #3   37   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   376 Y
42 Evan Ferstl Winona Composite     1,062  
  Jail Trail Race #2   32   363 Y
  Gamehaven Race #3   36   351 Y
  Minnesota Race #1   37   348 Y
43 Christian Pfeffer-Kleemann Rochester Composite     1,054  
  Jail Trail Race #2   41   340 Y
  Gamehaven Race #3   29   372 Y
  Minnesota Race #1   40   342 Y
44 Ole Roof Independent     1,052  
  Jail Trail Race #2   34   357 Y
  Gamehaven Race #3   45   332 Y
  Minnesota Race #1   32   363 Y
45 Lucas Duffy St. Paul Central     1,050  
  Jail Trail Race #2   43   336 Y
  Gamehaven Race #3   46   330 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   384 Y
46 Kevin Gustafson Orono High School     1,045  
  Jail Trail Race #2   47   329 Y
  Gamehaven Race #3   43   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   380 Y
47 Easton Kolle Chaska High School     1,040  
  Gamehaven Race #3   68   308 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   388 Y
  Minnesota Race #1   39   344 Y
48 Jason Cohrs Rochester Composite     1,029  
  Jail Trail Race #2   33   360 Y
  Gamehaven Race #3   33   360 Y
  Minnesota Race #1   67   309 Y
49 James Ball Chaska High School     1,016  
  Gamehaven Race #3   57   319 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   363 Y
  Minnesota Race #1   44   334 Y
50 Joseph Rosenquist Osseo Composite     1,013  
  Jail Trail Race #2   40   342 Y
  Gamehaven Race #3   51   325 Y
  Spirit Mt. Race #4   38   346 Y
51 Jonah Liggett Bloomington Composite     1,012  
  Gamehaven Race #3   49   327 Y
  Spirit Mt. Race #4   33   360 Y
  Minnesota Race #1   51   325 Y
52 Jared Navarro St. Croix Valley Composite     1,005  
  Jail Trail Race #2   46   330 Y
  Gamehaven Race #3   55   321 Y
  Spirit Mt. Race #4   35   354 Y
53 Noah Pomroy Roseville Area Composite     1,004  
  Gamehaven Race #3   40   342 Y
  Spirit Mt. Race #4   37   348 Y
  Minnesota Race #1   62   314 Y
54 Tanner Timm Hutchinson High School     1,003  
  Jail Trail Race #2   59   317 Y
  Gamehaven Race #3   38   346 Y
  Minnesota Race #1   41   340 Y
55 Will Hank White Bear Lake High School     998  
  Jail Trail Race #2   39   344 Y
  Gamehaven Race #3   54   322 Y
  Minnesota Race #1   45   332 Y
56 Simon Levy Southwest Minneapolis     989  
  Jail Trail Race #2   53   323 Y
  Spirit Mt. Race #4   39   344 Y
  Minnesota Race #1   54   322 Y
57 Jack Smude Burnsville High School     988  
  Jail Trail Race #2   52   324 Y
  Gamehaven Race #3   50   326 Y
  Minnesota Race #1   42   338 Y
58 Kayden Garrett Face to Face Academy     986  
  Gamehaven Race #3   64   312 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   366 Y
  Minnesota Race #1   68   308 Y
59 Gibson Prescher Chaska High School     975  
  Gamehaven Race #3   70   306 Y
  Spirit Mt. Race #4   36   351 Y
  Minnesota Race #1   58   318 Y
59 Talin Tuchtenhagen Rochester Composite     975  
  Jail Trail Race #2   57   319 Y
  Gamehaven Race #3   47   329 Y
  Minnesota Race #1   49   327 Y
61 Gavin Balding Apple Valley HS     965  
  Jail Trail Race #2   55   321 Y
  Gamehaven Race #3   53   323 Y
  Minnesota Race #1   55   321 Y
62 Charlie Zeilinger New Prague Composite     962  
  Jail Trail Race #2   72   304 Y
  Gamehaven Race #3   58   318 Y
  Spirit Mt. Race #4   41   340 Y
63 Tristan Noble Highland Park Mendota Composite     955  
  Jail Trail Race #2   66   310 Y
  Gamehaven Race #3   69   307 Y
  Spirit Mt. Race #4   42   338 Y
64 Mitchell Vrieze Eagan High School     947  
  Jail Trail Race #2   50   326 Y
  Gamehaven Race #3   67   309 Y
  Minnesota Race #1   64   312 Y
65 Ethan Thompson Austin Area Composite     941  
  Jail Trail Race #2   65   311 Y
  Gamehaven Race #3   59   317 Y
  Minnesota Race #1   63   313 Y
66 Ryan Foyt Rosemount HS     938  
  Jail Trail Race #2   73   303 Y
  Gamehaven Race #3   65   311 Y
  Minnesota Race #1   52   324 Y
67 William Schildgen Apple Valley HS     937  
  Jail Trail Race #2   58   318 Y
  Gamehaven Race #3   63   313 Y
  Minnesota Race #1   70   306 Y
68 Nick Wigen Eagan High School     927  
  Jail Trail Race #2   62   314 Y
  Gamehaven Race #3   74   302 Y
  Minnesota Race #1   65   311 Y
69 Tommy Slane Eastview High School     926  
  Jail Trail Race #2   61   315 Y
  Gamehaven Race #3   72   304 Y
  Minnesota Race #1   69   307 Y
70 Joey Diffley Eagan High School     910  
  Gamehaven Race #3   15   436 Y
  Minnesota Race #1   9   474 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
71 Michael Hooley Highland Park Mendota Composite     909  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
  Gamehaven Race #3   10   467 Y
72 Charles Johnson Southwest Minneapolis     856  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Minnesota Race #1   18   420 Y
73 Bogdan Rylski Highland Park Mendota Composite     826  
  Gamehaven Race #3   26   384 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   442 Y
74 Tyler Gonzales Rosemount HS     788  
  Gamehaven Race #3   24   392 Y
  Minnesota Race #1   23   396 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
75 Alex Barkmeier Southwest Minneapolis     766  
  Jail Trail Race #2   22   400 Y
  Minnesota Race #1   31   366 Y
76 Ethan Waytashek Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     746  
  Gamehaven Race #3   35   354 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   392 Y
77 Jaden Kunshier St. Croix Valley Composite     724  
  Gamehaven Race #3   52   324 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   400 Y
78 Gavin Laing Maple Grove High School     696  
  Jail Trail Race #2   49   327 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   369 Y
79 Jacob Cardinal Maple Grove High School     685  
  Jail Trail Race #2   48   328 Y
  Spirit Mt. Race #4   34   357 Y
80 Doug Swenson Lakeville North High School     666  
  Jail Trail Race #2   56   320 Y
  Minnesota Race #1   38   346 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
81 Ryan Beard Austin Area Composite     658  
  Jail Trail Race #2   42   338 Y
  Gamehaven Race #3   56   320 Y
  Minnesota Race #1     0 Y
82 William Ojanen Mounds View Composite     651  
  Spirit Mt. Race #4   44   334 Y
  Minnesota Race #1   59   317 Y
83 Dylan Folger Eastview High School     648  
  Jail Trail Race #2   51   325 Y
  Minnesota Race #1   53   323 Y
84 Oscar Edwards-Hughes Orono High School     638  
  Gamehaven Race #3   66   310 Y
  Minnesota Race #1   48   328 Y
85 Vinnie Ariola St. Cloud Area Composite     637  
  Gamehaven Race #3   75   301 Y
  Spirit Mt. Race #4   43   336 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
86 Nate Nacer Maple Grove High School     636  
  Jail Trail Race #2   54   322 Y
  Gamehaven Race #3   62   314 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
86 Jack Swenson Orono High School     636  
  Jail Trail Race #2   60   316 Y
  Minnesota Race #1   56   320 Y
88 Joshua Kennicott Shakopee High School     632  
  Jail Trail Race #2   70   306 Y
  Minnesota Race #1   50   326 Y
89 Seth Bickford White Bear Lake High School     623  
  Jail Trail Race #2   63   313 Y
  Minnesota Race #1   66   310 Y
89 Garrett Tkach Eastview High School     623  
  Jail Trail Race #2   69   307 Y
  Minnesota Race #1   60   316 Y
91 Jack Bowman Shakopee High School     620  
  Jail Trail Race #2   71   305 Y
  Minnesota Race #1   61   315 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
92 Jacob Harms Eagan High School     614  
  Jail Trail Race #2   67   309 Y
  Minnesota Race #1   71   305 Y
93 William Kurth Winona Composite     606  
  Jail Trail Race #2   75   301 Y
  Gamehaven Race #3   71   305 Y
94 Zachary Engman White Bear Lake High School     604  
  Jail Trail Race #2   76   300 Y
  Minnesota Race #1   72   304 Y
95 Benjamin Keuler Eastview High School     602  
  Jail Trail Race #2   77   299 Y
  Minnesota Race #1   73   303 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
96 Caiden Swanke Eagan High School     581  
  Gamehaven Race #3   56   280 Y
  Minnesota Race #1   75   301 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
97 Alex Kern St. Cloud Area Composite     369  
  Jail Trail Race #2   30   369 Y
98 Daniel Peterson Southwest Minneapolis     329  
  Minnesota Race #1   47   329 Y
99 Christian Larson Burnsville High School     319  
  Minnesota Race #1   57   319 Y
100 Luke Starr Chaska High School     303  
  Gamehaven Race #3   73   303 Y
101 Sean Moua Face to Face Academy     302  
  Minnesota Race #1   74   302 Y
101 Miles Kubes-Patterson Shakopee High School     302  
  Jail Trail Race #2   74   302 Y
103 trevon wooten Face to Face Academy     300  
  Gamehaven Race #3   76   300 Y
DNF Taylor Noble Highland Park Mendota Composite     0  
  Gamehaven Race #3     0 Y

Sophomore Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Zack Isaacson Minnetonka High School     1,858  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
2 Natan Tapper Minnetonka High School     1,525  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
3 Grant Hietpas Stillwater HS     1,480  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
4 Henry Seiser Hudson High School     1,471  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
5 Seth Kemp Duluth East High School     1,462  
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
6 Will Roslansky Minnetonka High School     1,446  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
7 Luke Larson Prior Lake High School     1,420  
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
8 Willem Krattley Hudson High School     1,392  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
9 Philip Dirnberger Hopkins High School     1,384  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
10 Karl Janczak Washburn High School     1,354  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
10 Gabe Czajkowski Prior Lake High School     1,354  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
12 Andre Brose Minnetonka High School     1,345  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   329 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
13 Ogden Miller Washburn High School     1,312  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
14 Nicholas Schneider Wayzata Mountain Bike Team     1,271  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
15 Isaac Gunderson Stillwater HS     1,263  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
16 Adam Gilleece Washburn High School     1,251  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
17 Evan Berkowitz Stillwater HS     1,244  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
18 Evan Dybvig Stillwater HS     1,234  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
19 Joseph Ogaard Stillwater HS     1,225  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
20 Adam Markowicz Stillwater HS     1,220  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
21 Jameson Stahl Stillwater HS     1,214  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
22 Vladimir Smirnov Wayzata Mountain Bike Team     1,196  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
23 Peter Braun Prior Lake High School     1,184  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
24 Henry Jackson Edina Cycling Team     1,154  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
25 Eli Roll Stillwater HS     1,110  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
26 Henry Carney Duluth East High School     1,104  
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
27 Landon Malsom Prior Lake High School     1,086  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
28 Isaac Brown Prior Lake High School     1,071  
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
29 JOSHUA LANGHORST Prior Lake High School     1,052  
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   323 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
29 Zack Wood Hopkins High School     1,052  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
31 Nathaniel Stay Wayzata Mountain Bike Team     1,032  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   332 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
32 Zan Abbas Wayzata Mountain Bike Team     1,010  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   326 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
33 Nick Monson Wayzata Mountain Bike Team     817  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
34 Charlie Hazelroth Stillwater HS     804  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
35 Dillon Flamm Prior Lake High School     768  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
36 Eli Jereczek Duluth East High School     755  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
37 Avery Carlson Washburn High School     730  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
38 Drew Potvin Armstrong Cycle Club     696  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
39 Ben Brynestad Stillwater HS     348  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
40 Connor Fuzzey Wayzata Mountain Bike Team     340  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
41 Hunter Mathwig Edina Cycling Team     336  
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
42 Charlie Whitehead Stillwater HS     329  
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
43 Daniel Pekurovsky Wayzata Mountain Bike Team     320  
  Spirit Mt. Race #4   33   320 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y

Sophomore Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Roen Anderson Mankato Composite     1,886  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Peter Nomeland Lakeville South High School     1,640  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
3 Will Hack Lakeville South High School     1,543  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
4 Cuyler Rono Crosby-Ironton High School     1,500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
5 Isaiah Moore Hutchinson High School     1,470  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
6 chihiro Gustafson Mounds View Composite     1,452  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
7 Baleigh Rasmusen Alexandria Area Youth Cycling     1,442  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
8 Braden Higgins Champlin Park High School     1,417  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
9 Charlie Johnson Rosemount HS     1,400  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
10 Kaden Sheflo Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,368  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
11 Jonas Hutchinson Duluth Composite Team     1,352  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
12 Jonathan Pownell Cannon Valley Composite     1,350  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
13 Jaden Niemeyer Hutchinson High School     1,302  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
14 Drake Harrington Roseville Area Composite     1,285  
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
15 Adam Klepetka Alexandria Area Youth Cycling     1,265  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   326 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
16 Jacob Kimberley Southwest Minneapolis     1,264  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
17 Ashton Engberg Champlin Park High School     1,261  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
18 Jarod Sahaydak MPLS Southside Compsite     1,249  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
19 John Weatherhead Orono High School     1,235  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   49   287 Y
  Spirit Mt. Race #4   34   317 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
20 Blake Wosje Chanhassen High School     1,229  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
21 Mitchell Pontius Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,228  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
22 Ethan Anderson Duluth Composite Team     1,225  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
23 Caleb Wood Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,209  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
24 Matthew Hill Chanhassen High School     1,208  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
25 Dakota Kelly Rochester Composite     1,144  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
26 Ian Barnum Rosemount HS     1,125  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
27 Jared Yost Mounds View Composite     1,115  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
28 Noah Fuller St. Cloud Area Composite     1,103  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
29 Thomas Henry Chanhassen High School     1,086  
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
30 Carter Jansen St. Croix Valley Composite     1,056  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
31 Anthony Coudron Winona Composite     1,036  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
32 Nathan Bloss Champlin Park High School     1,027  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
33 Simon Hirst Austin Area Composite     1,010  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
34 Zach Schaefbauer Eagan High School     1,003  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
35 William Anderla Osseo Composite     993  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   323 Y
36 Sam Scheuneman Burnsville High School     986  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
37 Tanner Carlson Duluth Composite Team     982  
  Gamehaven Race #3   58   278 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
38 Connor McCallum Mounds View Composite     975  
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   332 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
39 Noah Johnson St. Paul Central     966  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
40 Alex Stromme Rochester Composite     964  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
41 James Pipkin Osseo Composite     939  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   329 Y
42 Cael Cripe Chanhassen High School     937  
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Spirit Mt. Race #4   33   320 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
43 Elias McGuire Rochester Composite     933  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
44 Avery Schaefer Shakopee High School     920  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Spirit Mt. Race #4   39   304 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
45 Luke Hill Bloomington Composite     902  
  Gamehaven Race #3   48   288 Y
  Spirit Mt. Race #4   37   308 Y
  Minnesota Race #1   38   306 Y
46 Dawson Ludvigson Burnsville High School     900  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   51   285 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
47 Harrison Yarwood Roseville Area Composite     898  
  Gamehaven Race #3   52   284 Y
  Spirit Mt. Race #4   38   306 Y
  Minnesota Race #1   37   308 Y
47 Vladimir Lind Burnsville High School     898  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
49 William O'Neill St. Croix Valley Composite     896  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
  Gamehaven Race #3   47   289 Y
  Spirit Mt. Race #4   36   311 Y
50 Noah Molnau Osseo Composite     883  
  Jail Trail Race #2   47   289 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Spirit Mt. Race #4   40   302 Y
51 Isaiah Harris Face to Face Academy     869  
  Gamehaven Race #3   55   281 Y
  Spirit Mt. Race #4   41   300 Y
  Minnesota Race #1   48   288 Y
52 Zackary Alman Osseo Composite     864  
  Jail Trail Race #2   49   287 Y
  Gamehaven Race #3   57   279 Y
  Spirit Mt. Race #4   42   298 Y
53 Lars Marquardt Independent     804  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
53 Brayden Krivachek Independent     804  
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
55 Jack Glad Apple Valley HS     766  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
56 Joey Lenz New Prague Composite     735  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
57 William Hjort St. Cloud Area Composite     734  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
58 Nolan Zaic Champlin Park High School     648  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
59 Parker Swanson Eagan High School     627  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
60 Sujay Racha Shakopee High School     606  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Minnesota Race #1   41   300 Y
61 Quentin Bymers Alexandria Area Youth Cycling     596  
  Gamehaven Race #3   54   282 Y
  Spirit Mt. Race #4   35   314 Y
62 Mateusz Kukla Rochester Composite     590  
  Gamehaven Race #3   50   286 Y
  Minnesota Race #1   39   304 Y
63 Sanjay Sharma Southwest Minneapolis     588  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
64 Jack Ruble Southwest Minneapolis     586  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
65 Kadin Olson Shakopee High School     578  
  Jail Trail Race #2   48   288 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
66 Ben Foley Highland Park Mendota Composite     575  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
  Gamehaven Race #3   53   283 Y
67 Gabriel Steinmetz Independent     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
68 Riley Halstrom St. Cloud Area Composite     317  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
69 Soren Thrawl Eagan High School     306  
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
70 Nathan Lindall Chaska High School     302  
  Minnesota Race #1   40   302 Y
71 Chase Luoma Shakopee High School     289  
  Minnesota Race #1   47   289 Y

Freshman Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Thomas Beyer Prior Lake High School     1,500  
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Caden Albrecht Stillwater HS     1,480  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
3 Per Alexander Washburn High School     1,452  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
4 Isaac Lowenthal Walsh Washburn High School     1,443  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
5 Jake Torch Duluth East High School     1,417  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
6 Ethan Mielke Hopkins High School     1,376  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
7 Jack Hietpas Stillwater HS     1,368  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
8 Drew Dietrich Prior Lake High School     1,338  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
9 Jack Merriam Edina Cycling Team     1,309  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
9 AJ Gunderson Stillwater HS     1,309  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
11 Ansel Smith Edina Cycling Team     1,304  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
12 Riley Sellars Minnetonka High School     1,237  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
13 Zachary Bollom Wayzata Mountain Bike Team     1,229  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
14 Mason Fife Edina Cycling Team     1,224  
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
15 Ryan Guse Hopkins High School     1,219  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
16 Michael Kingston Minnetonka High School     1,202  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Spirit Mt. Race #4   46   290 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
16 Ethan Healy Washburn High School     1,202  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
18 Hunter Tyree Minnetonka High School     1,192  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Spirit Mt. Race #4   49   287 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
19 Max Magni Duluth East High School     1,189  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
20 Riley Chellen Minnetonka High School     1,181  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Spirit Mt. Race #4   51   285 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
21 Connor McDonald Hudson High School     1,170  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
22 Torstein Derauf Duluth East High School     1,126  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
23 Hans Janovy Meyer Edina Cycling Team     1,125  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
24 Tommy Smyth Duluth East High School     1,107  
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
25 Grady Hall Prior Lake High School     1,105  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
26 Alex Magni Duluth East High School     1,101  
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
27 Ethan Aune Wayzata Mountain Bike Team     1,095  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   33   320 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
28 Colby Larson Duluth East High School     1,092  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
29 Sam Yotter Prior Lake High School     1,080  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
30 Brennen Larson Duluth East High School     1,059  
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
31 Joshua Penshorn Hudson High School     1,051  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   323 Y
32 Kyle Sipe Wayzata Mountain Bike Team     1,022  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   326 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
33 Zachary Carlson Stillwater HS     1,021  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   34   317 Y
34 Tanner Bombardieri Duluth East High School     994  
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   329 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
35 Eric Crosby Lehmann Edina Cycling Team     991  
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Spirit Mt. Race #4   38   306 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
36 Calvin Short Wayzata Mountain Bike Team     988  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   41   300 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
37 Nicholas Stowman Duluth East High School     987  
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
38 Ryan Hanson Armstrong Cycle Club     966  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
  Spirit Mt. Race #4   37   308 Y
39 Collin Burman Edina Cycling Team     948  
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Spirit Mt. Race #4   35   314 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
40 Zach Burnam Hudson High School     928  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
  Spirit Mt. Race #4   45   292 Y
41 Adam Gaertner Stillwater HS     920  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
42 Daniel Tyson Edina Cycling Team     902  
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Spirit Mt. Race #4   42   298 Y
  Minnesota Race #1   38   306 Y
43 Oliver Hunter Armstrong Cycle Club     847  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
44 Teig O'Kelly Hudson High School     835  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
45 Alex Pemberton Wayzata Mountain Bike Team     810  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
46 Garret Bonello Wayzata Mountain Bike Team     719  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
47 ZACH BURNS Duluth East High School     706  
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
48 David Pearson Wayzata Mountain Bike Team     702  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
49 Brandon Riley Hudson High School     697  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
50 Zach Hansen Duluth East High School     684  
  Spirit Mt. Race #4   29   332 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
51 Nate Pfeiffer Prior Lake High School     659  
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
52 Alex Scherber Stillwater HS     654  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
53 Ethan Hansen Wayzata Mountain Bike Team     644  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Minnesota Race #1   37   308 Y
54 Marco Valdivia Prior Lake High School     637  
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
55 Ryan Jette Wayzata Mountain Bike Team     626  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Spirit Mt. Race #4   50   286 Y
56 Wyatt Rivers Stillwater HS     622  
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Spirit Mt. Race #4   36   311 Y
57 Ayush Raheja Wayzata Mountain Bike Team     621  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
58 Jack Wallace Stillwater HS     615  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Spirit Mt. Race #4   47   289 Y
59 Noah Roy Edina Cycling Team     610  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
  Minnesota Race #1   40   302 Y
60 Tommy Seyfert Wayzata Mountain Bike Team     608  
  Spirit Mt. Race #4   48   288 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
61 Bode Hislop Duluth East High School     604  
  Spirit Mt. Race #4   39   304 Y
  Minnesota Race #1   41   300 Y
62 Eli Zaun Duluth East High School     596  
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
  Spirit Mt. Race #4   44   294 Y
63 Chase Lynskey Stillwater HS     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
64 Isaac Brown Stillwater HS     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
65 Gavin Sumner Duluth East High School     380  
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
66 Jacob Sletten Stillwater HS     329  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
67 Isaac Brown Stillwater HS     326  
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
68 Percy Olken-Hunt Edina Cycling Team     304  
  Minnesota Race #1   39   304 Y
69 Ryan Jordan Edina Cycling Team     302  
  Spirit Mt. Race #4   40   302 Y
70 Frank Toft Edina Cycling Team     296  
  Spirit Mt. Race #4   43   296 Y
71 James Bendickson Hopkins High School     292  
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y

Freshman Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Bennet Fischer Independent     1,882  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
2 Karl David Lakeville South High School     1,530  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Spirit Mt. Race #4   22   360 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
3 Bowen Tesch Alexandria Area Youth Cycling     1,500  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
4 Javan Hemsworth Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,490  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
5 Austin Schroeder Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,443  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
6 Hans Rupnow Mankato Composite     1,432  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Spirit Mt. Race #4   36   311 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
7 Wyatt Horner Burnsville High School     1,408  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
7 Jordon Beaudry Elk River Composite     1,408  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
9 Kaleb Bauer Crosby-Ironton High School     1,398  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
10 Kole Koehler Winona Composite     1,386  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
11 Paul St. Onge Lakeville South High School     1,375  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Spirit Mt. Race #4   40   302 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
12 Hawk Holzer Lakeville North High School     1,338  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   50   286 Y
  Spirit Mt. Race #4   34   317 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
13 Chase Sams Duluth Composite Team     1,334  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
14 Brayden Kempel Elk River Composite     1,316  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
15 Peter Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,302  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
16 Trevor Hutchison Crosby-Ironton High School     1,250  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
17 Adam Barth White Bear Lake High School     1,238  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
18 Jack Myhre Orono High School     1,236  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Spirit Mt. Race #4   43   296 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
19 Andrew Shuros Highland Park Mendota Composite     1,230  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
20 Christopher Boucher Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,212  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
21 Conor Gregg Highland Park Mendota Composite     1,195  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
22 Joshua Yotter Crosby-Ironton High School     1,166  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   23   356 Y
23 Jackson Guck Lakeville North High School     1,163  
  Jail Trail Race #2   54   282 Y
  Gamehaven Race #3   60   276 Y
  Spirit Mt. Race #4   48   288 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
24 Ethan Enrooth Mounds View Composite     1,159  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
25 Isaac Trockman Southwest Minneapolis     1,149  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   31   326 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
26 Peter Herrick Rochester Composite     1,145  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
27 Andrew Beckius Mankato Composite     1,144  
  Jail Trail Race #2   52   284 Y
  Gamehaven Race #3   63   273 Y
  Spirit Mt. Race #4   53   283 Y
  Minnesota Race #1   39   304 Y
28 Leo Bergner St. Croix Valley Composite     1,130  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
29 Aiden Crenshaw Roseville Area Composite     1,110  
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Spirit Mt. Race #4   26   344 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
30 Daniel Vazquez Burnsville High School     1,092  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
31 Aidan Ishaug Bloomington Composite     1,089  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   24   352 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
32 Ethan Van Zee Elk River Composite     1,083  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Spirit Mt. Race #4   33   320 Y
33 John Weisenbeck Rochester Composite     1,060  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
34 Danny Wessberg Mounds View Composite     1,056  
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
35 Nathan Pierce New Prague Composite     1,032  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Spirit Mt. Race #4   27   340 Y
36 Shane Kahl Champlin Park High School     1,018  
  Jail Trail Race #2   59   277 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
37 Jacob Venenga Austin Area Composite     1,013  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
38 Austin Kapaun Champlin Park High School     1,006  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
  Spirit Mt. Race #4   28   336 Y
39 JACOB OLSON Elk River Composite     990  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Spirit Mt. Race #4   32   323 Y
40 Oskar Pezalla-Granlund MPLS South High     986  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Spirit Mt. Race #4   25   348 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
41 Sam Peterson Lakeville North High School     985  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
42 William Kahle Austin Area Composite     977  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
43 Chais Olson Austin Area Composite     975  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
44 Louis Olson St. Croix Valley Composite     972  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
  Spirit Mt. Race #4   29   332 Y
45 Brandon Buchholz Champlin Park High School     950  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
  Spirit Mt. Race #4   44   294 Y
46 Jason Starks Mankato Composite     949  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   56   280 Y
  Spirit Mt. Race #4   30   329 Y
47 Slava Kritzer Austin Area Composite     946  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
48 Mason Anderson Mounds View Composite     944  
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
  Spirit Mt. Race #4   42   298 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
49 Pacey Mohler Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     932  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
  Spirit Mt. Race #4   35   314 Y
50 Gavin Peterson Rosemount HS     917  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   52   284 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
51 Tommy Heyer New Prague Composite     889  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
  Gamehaven Race #3   47   289 Y
  Spirit Mt. Race #4   41   300 Y
52 Jacob Rainerson Osseo Composite     887  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
  Gamehaven Race #3   49   287 Y
  Spirit Mt. Race #4   37   308 Y
53 Grant Neve Roseville Area Composite     886  
  Gamehaven Race #3   55   281 Y
  Spirit Mt. Race #4   51   285 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
54 Neil Dickson Roseville Area Composite     878  
  Gamehaven Race #3   58   278 Y
  Spirit Mt. Race #4   50   286 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
55 Vincent Knutson Elk River Composite     876  
  Jail Trail Race #2   49   287 Y
  Gamehaven Race #3   53   283 Y
  Spirit Mt. Race #4   38   306 Y
56 Alan Saenz Rochester Composite     872  
  Jail Trail Race #2   51   285 Y
  Gamehaven Race #3   51   285 Y
  Minnesota Race #1   40   302 Y
57 Cole Johnson Highland Park Mendota Composite     861  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
58 Ricky Larsen Champlin Park High School     860  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
  Gamehaven Race #3   54   282 Y
  Spirit Mt. Race #4   54   282 Y
59 Cordell Kinyon Rochester Composite     856  
  Jail Trail Race #2   53   283 Y
  Gamehaven Race #3   59   277 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
59 Andrew Meyer Shakopee High School     856  
  Jail Trail Race #2   56   280 Y
  Spirit Mt. Race #4   52   284 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
61 Ethan Kreemer Chanhassen High School     853  
  Gamehaven Race #3   62   274 Y
  Spirit Mt. Race #4   55   281 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
62 Garrett Quady Champlin Park High School     852  
  Jail Trail Race #2   50   286 Y
  Gamehaven Race #3   57   279 Y
  Spirit Mt. Race #4   49   287 Y
63 Austin Strowbridge Burnsville High School     840  
  Jail Trail Race #2   58   278 Y
  Gamehaven Race #3   64   272 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
64 Trey Donahe Chanhassen High School     737  
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
65 jonas carlson MPLS South High     640  
  Spirit Mt. Race #4   39   304 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
66 Max Janasz Bloomington Composite     620  
  Gamehaven Race #3   48   288 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
67 August Shriver MPLS South High     615  
  Jail Trail Race #2   47   289 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
68 Keegan Conlee MPLS South High     602  
  Jail Trail Race #2   57   279 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
69 Thomas younger Shakopee High School     589  
  Spirit Mt. Race #4   47   289 Y
  Minnesota Race #1   41   300 Y
70 Dylan Hill St. Cloud Area Composite     556  
  Jail Trail Race #2   55   281 Y
  Gamehaven Race #3   61   275 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
71 William Surbaugh Independent     448  
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
72 Cooper Camp Southwest Minneapolis     427  
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
73 Staƛ Bednarski Southwest Minneapolis     408  
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
74 Trenton Churchill New Prague Composite     317  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
75 Cade Connett Austin Area Composite     311  
  Minnesota Race #1   36   311 Y
76 Griffen Mohs Orono High School     308  
  Minnesota Race #1   37   308 Y
76 Jackson Chase-Jacobus White Bear Lake High School     308  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
78 Jack Buczak Bloomington Composite     306  
  Minnesota Race #1   38   306 Y
79 P. Joe Ryskamp Orono High School     294  
  Minnesota Race #1   44   294 Y
79 Marcel Testa St. Cloud Area Composite     294  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
81 sidharth Sinha Shakopee High School     292  
  Spirit Mt. Race #4   45   292 Y
82 Peter Sutton Independent     290  
  Spirit Mt. Race #4   46   290 Y
83 Ryan Pease St. Croix Valley Composite     288  
  Jail Trail Race #2   48   288 Y
DNF Owen MacDonald MPLS South High     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

Varsity Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Anna Christian Washburn High School     1,725  
  Jail Trail Race #2   1   575 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   575 Y
  Minnesota Race #1   1   575 Y
2 Josie Welsh Armstrong Cycle Club     1,705  
  Jail Trail Race #2   2   565 Y
  Gamehaven Race #3   1   575 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   565 Y
3 Kasia Bednarski Southwest Minneapolis     1,677  
  Jail Trail Race #2   3   556 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   556 Y
  Minnesota Race #1   2   565 Y
4 Ellie Pfeiffer Prior Lake High School     1,652  
  Gamehaven Race #3   2   565 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   531 Y
  Minnesota Race #1   3   556 Y
5 Kaelin Jackson Hopkins High School     1,609  
  Jail Trail Race #2   5   539 Y
  Gamehaven Race #3   4   547 Y
  Minnesota Race #1   7   523 Y
6 Madeline Pernat Chanhassen High School     1,594  
  Gamehaven Race #3   8   516 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   547 Y
  Minnesota Race #1   6   531 Y
7 Kyra Jackson Hopkins High School     1,573  
  Jail Trail Race #2   4   547 Y
  Gamehaven Race #3   6   531 Y
  Minnesota Race #1   11   495 Y
8 Ellie Hedlund MPLS Southside Compsite     1,572  
  Jail Trail Race #2   8   516 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   509 Y
  Minnesota Race #1   4   547 Y
8 Justice Sahaydak MPLS Southside Compsite     1,572  
  Jail Trail Race #2   6   531 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   502 Y
  Minnesota Race #1   5   539 Y
10 Courtney Johnson Crosby-Ironton High School     1,533  
  Jail Trail Race #2   7   523 Y
  Gamehaven Race #3   5   539 Y
  Spirit Mt. Race #4   15   471 Y
11 Siri Bohacek Stillwater HS     1,520  
  Jail Trail Race #2   11   495 Y
  Gamehaven Race #3   9   509 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   516 Y
12 Lydia Reiner Edina Cycling Team     1,513  
  Gamehaven Race #3   10   502 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   495 Y
  Minnesota Race #1   8   516 Y
13 Taylor Horner Burnsville High School     1,506  
  Jail Trail Race #2   9   509 Y
  Gamehaven Race #3   11   495 Y
  Minnesota Race #1   10   502 Y
14 Kira Anderson Chanhassen High School     1,469  
  Gamehaven Race #3   13   483 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   477 Y
  Minnesota Race #1   9   509 Y
15 Amanda Susnik Duluth East High School     1,467  
  Gamehaven Race #3   12   489 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   489 Y
  Minnesota Race #1   12   489 Y
16 Hannah Brown Stillwater HS     1,462  
  Jail Trail Race #2   10   502 Y
  Gamehaven Race #3   14   477 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   483 Y
17 Nikita Finnerty Crosby-Ironton High School     1,425  
  Jail Trail Race #2   12   489 Y
  Gamehaven Race #3   15   471 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   465 Y
18 Melissa Jacobs New Prague Composite     1,408  
  Jail Trail Race #2   13   483 Y
  Gamehaven Race #3   16   465 Y
  Spirit Mt. Race #4   17   460 Y
19 Sophie Farrow Duluth East High School     1,095  
  Gamehaven Race #3   3   556 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   539 Y
20 Maddie Raschke Chanhassen High School     1,046  
  Gamehaven Race #3   7   523 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   523 Y

JV Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Zoe Camp Southwest Minneapolis     1,620  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   540 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
2 Anni Skillicorn Winona Composite     1,582  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Gamehaven Race #3   1   540 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
3 Gabi Mazion Edina Cycling Team     1,581  
  Gamehaven Race #3   2   530 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   530 Y
  Minnesota Race #1   3   521 Y
4 Greta Mielke Hopkins High School     1,537  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Gamehaven Race #3   3   521 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
5 Ellie Munger Hopkins High School     1,529  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Gamehaven Race #3   4   512 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
6 Gracen Hardy Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,506  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
  Gamehaven Race #3   8   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   521 Y
7 Molly Junker Stillwater HS     1,475  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
  Gamehaven Race #3   10   467 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   512 Y
8 Kieran Oakley Bloomington Composite     1,459  
  Gamehaven Race #3   9   474 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   504 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
9 Anna Lampron Edina Cycling Team     1,458  
  Gamehaven Race #3   7   488 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   496 Y
  Minnesota Race #1   9   474 Y
10 Sophie Dirnberger Hopkins High School     1,452  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Gamehaven Race #3   5   504 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
11 Madeline Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,415  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
  Gamehaven Race #3   11   460 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   488 Y
12 Liza Pekurovsky Wayzata Mountain Bike Team     1,409  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   481 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
13 Sarah Clay Hopkins High School     1,368  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Gamehaven Race #3   12   454 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
14 Allie Thompson Armstrong Cycle Club     1,363  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
  Gamehaven Race #3   15   436 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   467 Y
15 Lexis Ringgenberg Eagan High School     1,360  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Gamehaven Race #3   14   442 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
16 Kate Davis Duluth East High School     1,346  
  Gamehaven Race #3   16   430 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   474 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
17 Erin Berglund Hudson High School     1,327  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
  Gamehaven Race #3   17   425 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   460 Y
18 Julia Yost Mounds View Composite     1,311  
  Gamehaven Race #3   19   415 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   448 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
19 Melissa Bernstein Edina Cycling Team     1,310  
  Gamehaven Race #3   18   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   454 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
20 Claire Minnihan Hopkins High School     1,283  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Gamehaven Race #3   20   410 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
20 Katya Loehlein Champlin Park High School     1,283  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Gamehaven Race #3   21   405 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   442 Y
22 Katia Swanson Lakeville North High School     984  
  Gamehaven Race #3   6   496 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
23 Allison Zastoupil Hopkins High School     868  
  Gamehaven Race #3   13   448 Y
  Minnesota Race #1   18   420 Y
24 Lucy Hendrickson Orono High School     840  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
25 Grace Shupe Austin Area Composite     796  
  Gamehaven Race #3   22   400 Y
  Minnesota Race #1   23   396 Y
26 Jenna Westlake Lakeville South High School     530  
  Minnesota Race #1   2   530 Y
27 Clare Holden Armstrong Cycle Club     425  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
28 Marin Binkowski Prior Lake High School     415  
  Minnesota Race #1   19   415 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
29 Anna Ingemann Wayzata Mountain Bike Team     405  
  Minnesota Race #1   21   405 Y
30 Cynthia Miller Wayzata Mountain Bike Team     400  
  Minnesota Race #1   22   400 Y
  Spirit Mt. Race #4     0 Y
DNF Tori Polingo Minnetonka High School     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

Sophomore Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Stormy Hegg Alexandria Area Youth Cycling     1,832  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
2 Talya Tapper Minnetonka High School     1,547  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
3 Rachel Ball Hudson High School     1,500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
4 Gillian Bode Washburn High School     1,454  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
5 Meryl Sudeith Edina Cycling Team     1,452  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
6 Zoey Sheedy Rochester Composite     1,426  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
7 Emma Albrecht Stillwater HS     1,417  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
8 Isabel Lippai Independent     1,409  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
9 Anastasia Antanovich Eastview High School     1,402  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
10 Marta Markowicz Stillwater HS     1,324  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
11 Nicole Murray Roseville Area Composite     1,310  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
12 Sarah Hoffman Hopkins High School     1,295  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
12 Clarissa Wegener Prior Lake High School     1,295  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
14 Jenna Van Sickle Roseville Area Composite     1,250  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
15 Cora Plath Chaska High School     1,237  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
16 Anika Nollendorfs Maple Grove High School     1,224  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
17 Savannah Egan Lakeville North High School     1,195  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
18 Emma Raygor Rochester Composite     1,178  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
19 Stevie Tompkins Mankato Composite     882  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
20 Sarah Schad St. Cloud Area Composite     847  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
21 Olivia Fox Wayzata Mountain Bike Team     822  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
22 Chyna Evans Chanhassen High School     755  
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
23 Andrea Plewa Duluth East High School     414  
  Minnesota Race #1   12   414 Y
24 Kate Nelson Mankato Composite     408  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
25 Anna Buczak Bloomington Composite     396  
  Minnesota Race #1   15   396 Y
26 Sophie Westhoff St. Croix Valley Composite     375  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
DNF Annika Dahl Maple Grove High School     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y

Freshman Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Tausha Lange Alexandria Area Youth Cycling     1,722  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Spirit Mt. Race #4   11   420 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
2 Lauren Jensen Lakeville North High School     1,682  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Spirit Mt. Race #4   10   427 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
3 Charlotte Sanders Burdis Cannon Valley Composite     1,598  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Spirit Mt. Race #4   13   408 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
4 Olivia Callister Minnetonka High School     1,485  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Spirit Mt. Race #4   16   390 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
5 Sudie Hall Southwest Minneapolis     1,481  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Spirit Mt. Race #4   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
6 Liv Myers Stillwater HS     1,462  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Spirit Mt. Race #4   2   490 Y
7 Samantha Klepperich Chaska High School     1,452  
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   4   472 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
8 Morgan Hanson Burnsville High School     1,444  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
9 Anya Healy Washburn High School     1,435  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Spirit Mt. Race #4   5   464 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
10 josephine ramirez Stillwater HS     1,386  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Spirit Mt. Race #4   3   481 Y
11 Anna German Hutchinson High School     1,360  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
11 Ellie Shuros Highland Park Mendota Composite     1,360  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Spirit Mt. Race #4   7   448 Y
13 Sophie Williams Duluth East High School     1,331  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Spirit Mt. Race #4   8   441 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
14 Naomi Strange Crosby-Ironton High School     1,295  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   9   434 Y
15 Johana White Wayzata Mountain Bike Team     1,277  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Spirit Mt. Race #4   14   402 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
16 Whitney Walkup Austin Area Composite     1,232  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
17 Sara Thompson Armstrong Cycle Club     1,224  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Spirit Mt. Race #4   12   414 Y
18 Victoria Voss Rochester Composite     1,204  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
19 Renata Vaughn Austin Area Composite     1,194  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
20 Kendra Johnson Shakopee High School     1,151  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Spirit Mt. Race #4   18   380 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
21 Anastasia Mitchell Austin Area Composite     1,150  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
22 Tehya Daniels White Bear Lake High School     1,146  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
23 Grace Jakusz Shakopee High School     1,087  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Spirit Mt. Race #4   20   370 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
24 Ren Christiansen Champlin Park High School     1,079  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Spirit Mt. Race #4   19   375 Y
25 Teagan Mason Shakopee High School     1,049  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Spirit Mt. Race #4   21   365 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
26 Lauren Munger Hopkins High School     945  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
27 Adison Steinke Hopkins High School     771  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
28 Charlotte Johnson Chaska High School     756  
  Spirit Mt. Race #4   15   396 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
29 Kinley Hetletved Independent     755  
  Spirit Mt. Race #4   17   385 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
30 Alexandra Saville Shakopee High School     736  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
31 Louise Rosenbaum Orono High School     705  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
32 Rebecca Larson Burnsville High School     700  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
33 Lydia Bjorkulnd Northwest Composite     684  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
34 McKenzie Radloff Duluth East High School     456  
  Spirit Mt. Race #4   6   456 Y
35 Hazel Kemp Duluth East High School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
36 Sophie Barker Hudson High School     370  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
37 Gabrielle Hedin Osseo Composite     352  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y